nov 29, 2017
3224 Views
Komentáre vypnuté na Neodýmové magnety – skutočne silní pomocníci!

Neodýmové magnety – skutočne silní pomocníci!

Written by

Možno si to ani neuvedomujeme, ale magnety máme všade okolo nás a robia náš život jednoduchším. Pozrime sa na najsilnejšie a najpoužívanejšie typy magnetov, neodýmové magnety.

Na začiatok trochu fyzikálnej teórie. Magnety sa delia na dve základné skupiny – trvalé magnety a dočasné magnety, prípadne elektromagnety. Elektromagnety sú najsilnejšie typy magnetov. Elektromagnetom sa stáva cievka, ktorou prechádza elektrický prúd. Čím je prúd väčší, tým je magnetické pole okolo nej a jej magnetické účinky väčšie. Elektromagnety sa používajú napríklad v žeriavoch, ktoré dvíhajú kovový šrot. Ich výhoda spočíva v tom, že ich sila sa dá regulovať množstvom prúdu. Na druhej strane, ich konštrukcia je často zložitá a na svoje fungovanie vyžadujú elektrický prúd. Oveľa magickejším magnetom sa tak stávajú trvalé magnety, ktoré na svoju činnosť nevyžadujú vôbec nič. Od výroby priťahujú feromagnetické látky, ich magnetická sila je nemenná a vydržia navždy. A sú to nepochybne silné magnety. Trvalé magnety môžu byť vyrobené z rôznych zliatin, najsilnejšie sú neodýmové magnety.

Pritiahnite sa!

Neodýmové magnety sú vyrobené zo zliatiny neodýmu, železa a bóru. Ich využitie je doslova nekonečné. Sú napríklad jednou zo základných súčastí malých elektromotorov a elektrických generátorov. Neodýmové magnety v podobe veľkých kvádrov sa používajú v triediacich strediskách na oddelenie kovu od iného odpadu. Rôzne malé magnetické kotúče a plochy sa používajú na zaistenie dvierok na skriniach, na zatváranie rôznych tašiek a škatúľ. S magnetmi môžete plne rozvíjať aj svoju predstavivosť a tvorivosť, použiť ich napríklad ako držiak na kľúče. Prípadne si z magnetických guličiek vyrobiť stavebnicu. Možnosti s magnetmi sú skutočne neobmedzené. Kde sa však také silné magnety dajú zohnať? Napríklad na stránke silne-magnety.sk. Vyberte si svoj magnet aj vy!

Article Categories:
Nezaradené