nov 26, 2017
1496 Views
Komentáre vypnuté na Multitasking

Multitasking

Written by

Pri písaní životopisu pri hľadaní práce sa každý chce pred potenciálnym zamestnancom ukázať v tom najlepšom svetle. Rozpíšeme sa o našich silných stránkach, vzdelaní, kurzoch a záľubách a na záver nezabudneme na čerešničku na torte, ktorými sú slová ako tímový duch, flexibilita a multitasking. Sme však reálne schopní pracovať na viacerých veciach naraz, alebo je multitasking len nedosiahnuteľná schopnosť, o ktorej každý hovori, ale nikto ju skutočne neovláda?

V zápale práce

Psychológovia tvrdia, že ľudský mozog nie je skonštruovaný tak, aby zvládol pracovať na viacerých dôležitých úlohách naraz. Samozrejme, dokážeme naraz pozerať televíziu a vymieňať si správy cez smartfón s kolegom, ale jedna z týchto aktivít sa stáva prioritnou a tá druhá len sekundárnou. Len málo ľudí má mentálnu kapacitu na to, aby ich mozog spracovával dve prioritné aktivity súčasne, aj keď ľudia chatujúci za volantom auta sú možno presvedčení o opaku.

Aj váš šéf je možno presvedčený o tom, že ste schopný vystaviť klientom faktúry a súčasne hľadať nové priestory na prenájom skladu pre novú pobočku. Kým vy googlite “prenájom priestorov Bratislava”, telefonujete s realitnou kanceláriou a vypisujete fakturačné údaje klientovi, jedna z aktivít sa stáva sekundárnou  – buď teda klient dostane nesprávne vyplnenú faktúru, alebo nové skladové priestory na prenájom budú kdesi v Medzilaborciach.

Buď teda získate mentálne schopnosti tzv. supertaskera – teda osoby, ktorá reálne dokáže zvládať úlohy s rovnako vysokou prioritou bez toho, aby utrpela kvalita jej práce, alebo sa jednoducho zmierite s tým, že rovnako ako drvivá väčšina populácie (až 97.5%) podávate najlepšie výkony v režime singletaskingu – teda práci naplno na jednej jedinej úlohe. Navyše,  väčšina koučov produktivity a psychológov odporúča striedať náročné úlohy s menej náročnými, respektíve mentálne náročnejšie úlohy s fyzicky náročnejšími – napr. napísať maily klientom a potom ísť na recepciu pre poštu.

Možno z vás singletasking nespraví v kancelárii superstar (nechajte toto miesto pre kolegu, ktorý aj počas spánku vybaví tri objednávky a naplánuje stretnutie), budete si však môcť byť istý, že plné sústredenie na jednu zadanú úlohu prinesie prvotriednu kvalitu vašej práce a v konečnom dôsledku aj možné usporenie času, keď prestanete bojovať s nedosiahnuteľným cieľom stať sa supertaskerom.

 

Article Categories:
Ako na to