nov 19, 2017
1807 Views
Komentáre vypnuté na Mágia ohňa

Mágia ohňa

Written by

Terajšie pochmúrne a sychravé počasie určite nepridá na nálade nikomu z nás. Hmla, vietor a dážď – nečudo, že sa nikomu nechce vystrčiť von ani nos. Lenže povinnosti nepočkajú. Musíme sa ponáhľať do práce, do školy ,či k lekárovi. Skrátka, nemôžeme sa vyhnúť tomu, aby sme si toto počasie “neužili”. Po pár minútach v takom prostredí sme radi, keď sa môžeme vrátiť do nášho útulného a voňavého domova.

Domov a jeho teplo

Náš domov je totiž miestom, kde sa radi vraciame a trávime voľné chvíle, trebárs i v nečase. Pretože, ak sme doma zabalení v mäkkučkej deke so šálkou teplého čaju v rukách, môžeme sa nostalgicky pozerať na dažďové kvapky bubnujúce na parapety okien, či na snehovú ovmetelicu za oknom. Je však veľa spôsobov, ako si teplo rodinného krbu zvýšiť.

Áno, sú to práve krbové kachle alebo krb. Pretože práve ony nám ukazujú oheň v jeho najkrajšej podobe. Samozrejme, môžete oponovať s tým, že je to nákladné, špiní sa z toho alebo jednoducho je pri tom trochu práce. Veď zútulniť domov sa dá aj inými spôsobmi. Ale, priznajme si, kto občas nezatúžil po posedení pri praskajúcich polienkach? Krb skrátka je výrazným artefaktom interiéru, popri ktorom ostatné nám už netreba.

Pre ktorý sa rozhodnúť?

Ak sme sa už rozhodli, je na nás, či si vyberieme krb alebo krbové kachle. Krbové kachle môžu dokonca poslúžiť ako hlavný zdroj vykurovania. Je na nás, či budú krbové kachle alebo krby slúžiť ako dekorácia , či zdroj tepla. To si musíme premyslieť ešte pred ich zabezpečením. Dekoratívne krby sa totiž dodávajú s minimálnym výkonom a spravidla sú teda i omnoho lacnejšie.

Výber krbov a krbových kachlí pochopiteľne určuje aj typ bývania. Iné sú možnosti v panelovom byte, iné v rodinnom dome. Krb je síce lacnejší, ale jeho nevýhodou je, že vysušuje vzduch v miestnosti. Jeho výhodou je však, že teplo vyprodukuje veľmi rýchlo. Zároveň však rýchlo vychladne. Kachľová pec naopak má dlhú dobu výhrevnosti a nízku spotrebu paliva. Je to mimoriadne krásny prvok v každom priestore a keramický obklad veľmi dobre akumuluje teplo.

Nová forma domácej relaxácie

Možností je v súčasnosti veľmi veľa, preto rozhodovanie je o to ťažšie. Avšak jedným a najpodstatnejším dôvodom sme práve my sami. My určujeme, aká bude úloha ohňa v našej domácnosti. V minulosti sa ohňu pripisovali magické vlastnosti, všetky podstatné rituály boli spojené s ohňom. Vytvorme si aj my svoj prirodzený rituál pri ohni na stretnutia s rodinou, na relax s knihou, či na obyčajné uvoľnenie po náročnom dni.

Article Categories:
Ako na domácnosť