dec 7, 2022
180 Views
Komentáre vypnuté na Čo znamenajú jednotlivé stupne lavínového nebezpečenstva?

Čo znamenajú jednotlivé stupne lavínového nebezpečenstva?

Written by

Dostať sa do bieleho lavínového pekla vo väčšine prípadov neskončí happy endom. Prakticky neexistuje zaručená rada, ako pád lavíny prežiť. Preto je zrejmé, že prevencia je viac ako dôležitá. Ak sa chystáte do hôr v období zvýšeného lavínového nebezpečenstva, sledujte informácie horskej záchrannej služby. Dôležité je tiež to, aby ste sa naučili, čo znamenajú jednotlivé stupne lavínového nebezpečenstva.

Toto horská záchranná služba z duše nenávidí

Horskí záchranári by vám vedeli rozprávať dlhé hodiny o ľuďoch, ktorí uviazli mimo označených turistických trás v sandáloch. Turistická obuv im asi nič nehovorí. Taktiež by vám vedeli porozprávať nejeden príbeh o turistoch, ktorí skončili svoj výlet pádom do rokliny. A to len z dôvodu, že podcenili turistické topánky a ich dôležitosť počas horských výstupov. Prakticky všetky vážne zranenia počas letnej sezóny majú príčinu v tom, že pánska či dámska turistická obuv je veľmi podceňovaná. No a v zime končia fatálne príbehy ľudí, ktorí v honbe za adrenalínom skončili pod lavínou. Možno by ich zachránilo, keby sledovali lavínové správy a poznali význam jednotlivých stupňov lavínového nebezpečenstva.

Lexikón stupňov lavínového nebezpečenstva

Stupne lavínového nebezpečenstva sa označujú číslami a farebnými výstražnými ikonami.

Stupeň 1 – zelená ikona

Napadnutý sneh je stabilný. Jediné riziko hrozí pri spadnutí snehu z veľmi strmých vrcholov aj to len v malom množstve. Po horách sa môžete pohybovať bez obmedzení.

Stupeň 2 – žltá ikona

Sneh je menej stabilný len v strmých úsekoch. Riziko veľkých lavín je ojedinelé. Odporúča sa sledovať informácie záchrannej služby.

Stupeň 3 – oranžová ikona

V strmom teréne je veľká pravdepodobnosť uvoľnenia vrchných vrstiev snehu. Hrozí riziko stredne veľkých lavín. Od návštevníkov hôr sa vyžaduje obozretnosť, znalosť terénu a lavínovej problematiky.

Stupeň 4 – červená ikona

Pri tomto stupni ide do tuhého. Vo väčšine strmých terénov je sneh nespevnený. Padnúť môžu stredné a veľké lavíny. V žiadnom prípade nevybočte z vyznačených trás.

Stupeň 5 – čierna ikona

Na rozsiahlom území je snehová prikrývka nestabilná. Lavíny sa môžu uvoľniť aj v miernom teréne a dokonca v obývanom území. Je zakázané vychádzať z ubytovacieho zariadenia.

Article Categories:
Ako na to