sep 8, 2016
1812 Views
Komentáre vypnuté na Čo je dobré vedieť pri výbere ďalekohľadu?

Čo je dobré vedieť pri výbere ďalekohľadu?

Written by

Vedieť a najmä vidieť to, čo nevie a nevidí nikto iný, bolo snom mnohých ľudí už od dávna. S vynálezom ďalekohľadu sa tento sen niektorým aj čiastočne splnil. Uvažujete nad kúpou ďalekohľadu? Tak neostaňte len pri tom, tu je zopár rád, ktoré vám budú na osoh.

Rozhodujte sa podľa účelu

Pri výbere ďalekohľadu zohľadnite najmä účel, na ktorý ho plánujete využívať. Ak preferujete turistiku naľahko, najvhodnejšími pre vás budú ďalekohľady menších rozmerov. Pokiaľ plánujete používať ďalekohľad pri poľovačke alebo pozorovaní zvery, vyberajte spomedzi väčších, vode odolných modelov. Tie bývajú rezistentné aj voči zahmlievaniu a vďaka pogumovanej úprave odolajú aj menej šetrnému zaobchádzaniu.

Čo znamenajú čísla

O tom, ktorý ďalekohľad bude pre vás vhodný, sa môžete dozvedieť aj na základe číselného označenia. Vyzerať môže takto: 7X50, 8X42, 10X32 a podobne. Prvé číslo predstavuje zväčšenie obrazu, druhé hovorí o veľkosti objektívu, ktorá sa udáva v milimetroch. Pre ďalekohľady platí, že čím vyššie číslo objektívu, tým väčší je aj celý ďalekohľad. Pre zväčšenie, respektíve priblíženie zase platí, že čím je väčšie, tým menšia je svetelnosť. U poľovníckych ďalekohľadov je svetelnosť naozaj dobrá, preto ak plánujete ďalekohľad používať v šere, určite vyberajte niektorý z modelov pre poľovníkov.

Čo je dobré vedieť

Kvalita pozorovania je závislá aj od kvalitnej optiky. Za vyššiu kvalitu si však budete musieť priplatiť. Je možné natrafiť aj na ďalekohľady za niekoľko tisíc eur, pri bežnom používaní sú ich vlastnosti v zásade nevyužité. O cene však rozhoduje aj značka, kvalita použitého skla v šošovkách či konštrukcia celej optickej súpravy. Mnohých kupujúcich to zvádza k hľadaniu univerzálneho prístroja, ktoré končí výberom ďalekohľadu s variabilným zväčšením (napr. 10-30X50). Ide však o Pyrrhovo víťazstvo, keďže takýto ďalekohľad má nižšiu kvalitu obrazu.

Article Categories:
Ako na to