jún 11, 2020
902 Views
Komentáre vypnuté na Celoročné verzus sezónne pneumatiky

Celoročné verzus sezónne pneumatiky

Written by

Rozmýšľate nad kúpou celoročných pneumatík, vďaka ktorým by ste ušetrili nielen čas, ale aj financie? Tento druh kolies nie je vhodný pre každého, preto sa najprv oboznámte s ich vlastnosťami.

Dôležitá je hlavne bezpečnosť

Cena je niekedy veľmi lákavým faktorom pri kúpe, no nie vždy sa vypláca a už vôbec by nemala byť na prvom mieste. Výhodou celoročných pneumatík je, že ich nemusíte ani raz za rok vymieňať, ako je to v prípade sezónnych a nemusíte myslieť na objednávanie sa v pneuservise, za ktorý je samozrejme potrebné zaplatiť. Okrem toho sú univerzálne gumy výborné aj z hľadiska uskladnenia, pretože druhú sadu nepotrebujete a tým pádom jej nemusíte hľadať miesto. Všetky tieto pozitíva vedia človeku uľahčiť život, no v prípade pneumatík by sme sa mali rozhodovať na základe úplne iných kritérií. Ide o jazdné vlastnosti, od ktorých priamo závisí bezpečnosť jazdy a teda to, či sa domov vrátime živý a zdravý. Aj keď obľuba tohto druhu pneumatík rastie na celom svete a rovnako aj na Slovensku, každý človek by mal dobre zvážiť, či sú vhodné práve pre neho. Ako ukázal test pneumatík, celoročné gumy by nemali byť používané v severnejších krajinách, kde sú počas zimy nepriaznivé podmienky, čo sťažuje samotnú jazdu autom. Vo všeobecnosti ale môžeme povedať, že ich používanie je ohraničené nielen počasím, ale aj počtom najazdených kilometrov počas roka a dĺžkou jednej jazdy. Ak pravidelne cestujete autom do práce, na dovolenky a používate ho aj v zime, tým pádom na celoročné kolesá zabudnite. Omnoho lepším riešením sú klasické zimné a letné pneumatiky, ktoré majú v porovnaní s celoročnými lepšie jazdné vlastnosti a môžete sa na ne počas jazdy spoľahnúť. V prípade, že patríte k motoristom, ktorí ročne najazdia viac ako 5000 kilometrov, nad univerzálnymi gumami ani len nerozmýšľajte.

Nevýhody uvidíte najmä v zime

Je síce pravda, že celoročné pneumatiky sa neustále vyvíjajú a z roka na rok prinášajú lepšie vlastnosti na rôznych typoch povrchov, ešte stále majú svoje limity. Tie sa prejavujú najmä v zime, kedy je počasie nestabilné a prekvapí aj tie najlepšie pneumatiky na trhu. Jazdné vlastnosti nie sú natoľko vyvinuté, že by sme s nimi mohli pohodlne jazdiť v snehu alebo na zamrznutej vozovke. Vodiči, ktorí patria do spomínanej skupiny by mali uprednostniť klasické sezónne gumy, na ktoré sa môžu vždy spoľahnúť. Nemusíte mať tie najlepšie letné pneumatiky, ktoré nájdete, no vždy budú bezpečnejšie, ako celoročné. 

Article Categories:
Ako na to