jún 10, 2020
1909 Views
Komentáre vypnuté na Všetko potrebné čo potrebujete vedieť o strešných boxoch

Všetko potrebné čo potrebujete vedieť o strešných boxoch

Written by

Pre letnú a dovolenkovú sezónu je typické vidieť čoraz viac áut, ktoré majú namontované strešné boxy. Ide o výnimočne praktický doplnok, ktorý umožňuje jednoducho a pohodlne prepraviť aj ťažšiu batožinu. Je ideálny na prepravu športovej výbavy, ako aj prepravu lyží alebo snowboardov.

Ideálne vybratý strešný box dokáže slúžiť niekoľko rokov a dá sa použiť nielen na jednom aute, ale je možné používať ho aj na ďalších. Rovnako ako pre cyklovozíky, pred kúpou je potrebné myslieť na dôležité vlastnosti, ktoré ovplyvňujú správny výber strešného boxu.

Akú batožinu budete prevážať? 

Prvé čo je potrebné vedieť je batožina, ktorú plánujete v strešnom boxe prepravovať. S tým sú spojené rozmery strešného boxu spolu s jeho nosnosťou. Aké by mal mať teda strešný box rozmery?

Krátky strešný box je zvyčajne vyšší a vhodný na prepravu ľahších kufrov alebo detských kočíkov. Pokiaľ však plánujete využívať strešný box na lyže, bežky a ďalšie dlhšie objekty, lepšie je mať nižší a dlhší variant. V rámci rozmerov je potrebné myslieť na dĺžku strechy vášho auta. Strešný box by nemal presiahnuť do priestoru pre čelné sklo a zadných (piatych) dverí na kufri. Ak chcete prepravovať bicykle, nosič na bicykle je lepšia voľba.

Kvôli tomu je taktiež potrebné myslieť na nosnosť. Je treba zistiť, aká nosnosť strechy je výrobcom uvádzaná a zvoliť strešný box na základe týchto informácií. Treba však myslieť na to, že samotný box a priečne nosiče tiež niečo vážia. Netreba taktiež ani na samotnú nosnosť priečnych nosičov a boxu.

Ďalej je taktiež treba myslieť na spôsob uchytenia strešného boxu na streche auta. Strešný box je potrebné upevniť priamo na pozdĺžnom nosiči, priečnom nosiči (priečniku) alebo prostredníctvom špeciálnych úchytov, prezývaných T-drážky.

Vhodná jazda so strešným boxom

Keď ste jedným z ľudí, ktorí nepoužívajú návody, v tomto prípade sa svojho pravidla nedržte. Okrem inštalácie obsahuje návod aj obmedzenia výrobcu. Pred prvým využitím strešného boxu je potrebné sledovať jeho obmedzenia. Držte predpísanú nosnosť, ako aj maximálnu rýchlosť, ak je v návode uvedená.

Pri jazde so strešným boxom nie sú potrebné veľké kompromisy. Je treba myslieť na to, že nasadením strešného boxu a zaťažením strechy sa mení taktiež ťažisko vozidla. Preto budú aj jeho jazdné vlastnosti trochu iné. Zaznamenáte to najmä v zákrutách a silnejšom bočnom vetre. Preto by ste mali jazdiť opatrnejšie ako obvykle.

 

 

Article Categories:
Ako na to