jún 18, 2020
768 Views
Komentáre vypnuté na Viete žiť bez odpadu? Pozrite sa na pár tipov, s ktorými to zvládnete

Viete žiť bez odpadu? Pozrite sa na pár tipov, s ktorými to zvládnete

Written by

Niektorým veciam a činnostiam sme sa začali vyhýbať ako nemoderným, nehygienickým, prácnym a zdĺhavým, či trebárs neefektívnym. Avšak práve z týchto dôvodnou produkujeme často viac odpadu, než musíme. Skúste sa na tieto veci pozrieť opäť z inej stránky a zamyslieť sa, či vďaka zmene životného štýlu nedokáže premeniť náš domov na domácnosť bez odpadu.

Poďte žiť v štýle zerowaste

Zerowaste je moderná filozofia, ktorá sa snaží o zmenu nášho životného štýlu tak, aby sme žili bez produkcie odpadu. Alebo jeho množstvo aspoň znížili. Hitom sú preto rôzne „bez obalové“ obchody, kde si nosíme vlastné trvanlivé obaly napríklad na múku či strukoviny. Hitom je tiež recyklovaná móda. Nielen z bazárov a secondhandov, ale tiež prešitá. A to rovno prestížnymi módnymi dizajnérmi. Proste vezmú staré košele a ušijú z nich nové trendy dámske šaty.

Zamysleli ste sa niekedy, čo musíte urobiť, aby ste znížili množstvo odpadu, ktoré produkujete? Pokiaľ áno, ste na dobrej ceste urobiť niečo pre trvale udržateľný rozvoj a životné prostredie. Uvedomili ste si predovšetkým fakt, že musíte začať u seba.

Najdôležitejšie je vzniku odpadu predchádzať

Ako na to? Nepoužívajte jednorazové rukavice na upratovanie v domácnosti. Vráťte sa k látkovej vreckovke – veď vydrží roky a ani prať sa nemusí denne. Zvážte alternatívne metódy, ako zvládať menštruáciu (napríklad pomocou menštruačných nohavičiek či kalíškov). Možností je mnoho a už sme sa dotkli aj filozofie opätovného používania vecí.

Recyklovať nestačí, používajte veci opakovane

Prestaňte sa hanbiť kupovať svojim deťom v bazároch oblečenie či hračky. Nakupujte knihy v antikvariátoch, alebo si ich požičiavajte z knižnice. Deľte sa s druhými o svoje veci. Ak používate plasty, použite ich opakovane. Využite obaly od jogurtov napríklad na predpestovanie sadeničiek.

Raz ale veci doslúžia, s tým nič neurobíme. Už dopredu však myslite na to, či sú recyklovateľné a kupujte si práve také. Recyklujte správne všetko, čo sa dá. Do poslednej minibatérie a papieriku.

Recyklujte aj bioodpad. Kompost sa hodí aj v byte. Vaše kvetiny vám zaň poďakujú. Vermikompost a pár dážďoviek zaistí, že si paradajky vypestujete aj na okennom parapete v paneláku.

TIP: Život v štýle zerowaste je nielen ekologický, ale aj ekonomický, pretože znižuje naše náklady. A taktiež zábavný, pretože domácnosť bez odpadu dokáže byť vlastne zábavným koníčkom.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na domácnosť