mar 11, 2018
1266 Views
Komentáre vypnuté na Ako vybrať ďalekohľad, rýchlo a jednoducho!

Ako vybrať ďalekohľad, rýchlo a jednoducho!

Written by

Keď sa povie ďalekohľad, možno si poviete, že to nemôže byť problém nejaký vybrať. Aj ďalekohľady ale majú množstvo parametrov, ktorými sa pri ich výbere riadite. Ako sa v nich zorientovať?

Bez zbytočných úvodných „kecov“, pozrime sa rovno na to, ako postupovať pri výbere ďalekohľadu. Je dosť možné, že veľa ľudí v živote ďalekohľad nekupovalo a ani kupovať nebude, znalosti ľudí týkajúce sa výberu ďalekohľadu sú tak často nedostatočné nato, aby nejaký obstojný ďalekohľad na základe nich vybrali.

Prvým krokom by mala byť odpoveď na základnú otázku – na čo chcem ďalekohľad používať? Na túto otázku existujú dve odpovede – buď chcete nejaký profesionálny ďalekohľad, ste vesmírny fanatik, ktorý chce pozorovať vesmírne telesá, prípadne nejaký vojak, policajt, námorník alebo letec. V takomto prípade budete potrebovať detailnejšie objasnenie mnohých prvkov a funkcií ďalekohľadov a taktiež do ďalekohľadu aj viac investovať. My sa teda pozrime na početnejšiu skupinu bežných ľudí, ktorí chcú ďalekohľad používať ako výbavu na túry a zábavu.

Podľa vašich potrieb

Snáď najzákladnejším údajom pri výbere ďalekohľadu je jeho rozlíšenie, ktoré sa v prípade ďalekohľadov udáva spolu s priemerom objektívu, napríklad 10×50. Tak ako elektronické zariadenia, aj ďalekohľady majú rozlíšenie, ktoré vyjadruje ostrosť obrazu. Kvalite obrazu napomáha aj údaj zvaný svetelnosť ďalekohľadu, ktorý vyjadruje množstvo svetla, ktoré cez šošovky ďalekohľadu preniká do oka.

Kvalita obrazu závisí aj od kvality optického skla ďalekohľadu a antireflexných vrstiev, ktoré redukujú rôzne odlesky a zvyšujú kvalitu a ostrosť obrazu. Podstatným údajom je aj zorné pole, ktoré je definované ako šírka horizontu v metroch, ktorý je viditeľný zo vzdialenosti jedného kilometra. Netreba zabúdať aj na vodeodolnosť ďalekohľadu, ale aj jeho odolnosť voči vnútornému hmleniu. Len máločo nahnevá človeka viac ako zahmlený obraz v ďalekohľade. V neposlednom rade by vás malo zaujímať aj samotné vyhotovenie povrchu a tela ďalekohľadu a jeho veľkosť. Tak hor sa pre nový ďalekohľad, napríklad na stránku Edalekohlady.sk!

Article Categories:
Ako na to