dec 18, 2022
185 Views
Komentáre vypnuté na Ako udržať štvorkolku roky ako novú

Ako udržať štvorkolku roky ako novú

Written by

Špičková štvorkolka známej značky nie je najlacnejšia. Ak vám na investícii do tohto stroja záleží, mali by ste sa o štvorkolku riadne starať. Nemyslíme tým len čistenie štvorkolky, ale tiež údržbu a servis. Ako udržať štvorkolku roky ako novú?

Náročný terén dá štvorkolke zabrať

Terénne vozidlo akým je štvorkolka zväčša jazdí po trase, ktorá je plná štrku, bahna či piesku. Všetky tieto materiály a celkovo jazda vo vyššej rýchlosti cez nerovnosti dávajú štvorkolke zabrať. Je jasné, že ste si štvorkolku kúpili práve pre jej schopnosť prejsť aj cez nedostupný terén. Nemusíte ju schovávať v garáži a na noc prikrývať paplónom. Musíte sa však o ňu starať.

Ako dostať do formy úplne novú štvorkolku

Keď sa vám dostane do rúk nový stroj, láka vás vyskúšať všetko naplno. Tento pocit je rovnaký či kúpite trojkolky, SUV alebo motorky. Pred prvou jazdou dodržujte isté pravidlá a prvé kilometre jazdy realizujte kvôli zábehu motora veľmi opatrne.

  • Nádrž naplňte na maximum.
  • Skontrolujte motorový olej. U nových štvorkoliek ho musíte meniť približne po mesiaci.
  • Prvé kilometre jazdite pomaly a na nižšom prevodovom stupni.
  • Vymeňte prevodovú kvapalinu podľa intervalov v návode k štvorkolke.
  • Ak ste kúpili pracovnú štvorkolku, najskôr sa na nej prevezte a až po pár dňoch jazdy využívajte prídavné zariadenia alebo prevážajte náklad.

Pravidelná kontrola ako u auta

Pravidelná údržba štvorkolky nie je zložitá. Podobá sa údržby automobilu. Čo robíte pred každou dlhšou jazdou autom? Skontrolujete stav paliva, motorového oleja a pneumatík. Tieto tri kroky dodržujte aj pri štvorkolkách.

Nezabúdajte na tieto pravidlá

Po každej jazde štvorkolku umyte od bahna a prachu. Motorový olej vymieňajte podľa inštrukcií v servisnej knižky. Po divokejšej jazde overte tesnosť remeňov. Keď dávate štvorkolke do tela až priveľa, overte tiež tesnosť skrutiek a pohyblivých komponentov. Doprajte štvorkolke kvalitné palivo a raz za čas dajte motorickú časť skontrolovať do servisu.

Náš tip: Niektorí jazdci riadia štvorkolky roky nesprávne. Po kúpe tohto stroja sa poraďte s odborníkmi. Prečítajte si návod k vozidlu. Zlé šoférske návyky dokážu štvorkolku zničiť veľmi rýchlo.

 

 

Article Tags:
·
Article Categories:
Ako na to