dec 14, 2022
177 Views
Komentáre vypnuté na Ako spoznať kvalitný nábytok? Cena môže klamať

Ako spoznať kvalitný nábytok? Cena môže klamať

Written by

Zvykli sme si na to, že za kvalitu sa platí. Preto veľa ľudí automaticky kupuje to najdrahšie s pocitom, že kúpili top kvalitu. Cena však často klame a niekedy ide naozaj len o reklamný ťah výrobcu. Ak sa v tomto období chystáte kúpiť nábytok, poradíme vám, ako odhaliť jeho kvalitu.

Masív, dyha alebo laminát?

Nábytok z masívu

Pri pojme masívny nábytok si každý predstaví odolný nábytok, ktorý vydrží roky. Áno, práve masívne drevo je tým materiálom spájaným so slovom kvalita. Prvotná vyššia investícia sa vám vráti v tom, že drevený nábytok budete mať prakticky na celý život. Napríklad masívne manželské postele v jednoduchom dizajne zdobia spálne vašich babičiek a stále vyzerajú ako nové. Nábytok z dreva dýcha útulnosťou a navyše je zdravotne neškodný. Jedinou jeho nevýhodou je nutnosť údržby – lakovania alebo voskovania.

Dyhovaný nábytok

Strednou cestou, čo sa v pomere ceny a kvality týka, je dyhovaný nábytok. Vzhľadovo dyha pripomína masív a cenovo sa blíži k laminátu. Dyha je vlastne tenký plátok dreva, ktorý sa vyrába rezaním stromov do tvaru špirály. Pod drevenú špirálu je nalepená drevotrieska. Nábytok tak získava jedinečný vzhľad a dostatočnú odolnosť. Výhodou je, že dyhe nehrozí degradácia vplyvom vlhkosti. Zároveň tento materiál nemusíte špeciálne ošetrovať.

Laminátový nábytok

Laminátový nábytok nie je ničím iným ako nábytkom vyrobeným z viacerých vrstiev drevených plátov. Aby bol dosiahnutý dizajnový vzhľad, povrch laminátu je potiahnutý fóliou. Už pri opise zloženia laminátu vám musí byť jasné, že nábytok z neho vyrobený je dostatočne pevný. Laminát sa dobre tvaruje, je ho možné vyrobiť v rôznych farebných dekóroch a je lacnejší ako drevo či dyha.

Zamerané na kovanie

Iste ste sa aj vy stretli s tým, že nábytok začal časom vŕzgať, dvere nedoliehali a zásuvky ste nemohli zavrieť. Na vine bolo zle vyrobené kovanie. Kvalitný nábytok nie je len o materiály, ale tiež o kovaní. Pekný nábytok a pekné bývanie musí spĺňať štandardy komfortu. Kovanie, ktoré umožňuje bezchybný pohyb častí nábytku je znakom, že ide o precízne vyrobený nábytok. Samozrejme, že odborne spracované kovové časti nábytku prispejú k jeho dlhej životnosti a bezporuchovosti. Rada na závere znie, aby ste si overili aj dostupnosť náhradných dielov k nábytku. Dokonalé kovanie i iné časti nábytku sa môžu zničiť a ich náhrada dokáže využívanie nábytku predĺžiť o ďalšie roky.

 

Article Categories:
Ako na domácnosť · Ako na to