sep 12, 2022
285 Views
Komentáre vypnuté na Ako plne využiť pracovnú štvorkolku

Ako plne využiť pracovnú štvorkolku

Written by

Pre menších farmárov je investícia do traktora zbytočná. Našťastie existuje alternatíva v podobe štvorkoliek. V mnohých ohľadoch sa dá štvorkolka využiť dokonca lepšie ako traktor. S traktorom sa horšie manévruje v obmedzenom priestore na záhrade alebo s ním nedokážete vyjsť v lese do strmého kopca. Ak sa vám v hlave kopia otázky o využiteľnosti úžitkových štvorkoliek, tak odpovede iste nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Z vozidla na zábavu úžitkový stroj

Prvé štvorkolky sa vyrábali výlučne na rekreačnú jazdu v horskom teréne. Ešte i v súčasnosti ovládajú rebríčky predajnosti športové štvorkolky. Na päty im však stúpajú úžitkové modely, ktoré hlavne za veľkou mlákou nájdete v garáži nejedného farmára. U nás stále prevláda názor, že traktor je jediný stroj, ktorý patrí na polia. Samozrejme, že vo veľkých poľnohospodárskych družstvách sú traktore plne využité. Pre menších farmárov bude lepšou investíciou pracovná štvorkolka.

Vozidlo do každého terénu

Pracovné štvorkolky sú rovnako stabilné ako traktory, ale majú veľkú výhodu vďaka menším rozmerom. Už samotný preklad z angličtiny, ATV – vozidlo do každého terénu, dáva tušiť, že štvorkolka si poradí na poli i v lese bez rizika zapadnutia. Perfektne zvláda prejazd cez bahno, po skalách, popadaných vetvách i po snehu. Apropo sneh – na štvorkolku v zime namontujete snehové pásy, takže ju využijete aj v hlbokých závejoch.

So štvorkolkou sa dá robiť úplne všetko

Okrem prvotnej funkcie, čo je prevážanie nákladu či osôb, je štvorkolka stroj, s ktorým sa dá robiť na farme a v záhrade úplne všetka práca. Výrobcovia sa priam predháňajú v tom, aby vyrobili pre štvorkolky kompletne všetky druhy náradia na obrábanie pôdy. Štvorkolky vás odvezú, prevezú náklad, vytiahnu drevo, naložia materiál, poorú, pokosia, odhrnú sneh…

Silný ťahúň so silným motorom

Samozrejme, že na to, aby štvorkolka zvládala svoju prácu tak ako trojkolky zvládajú zabaviť na cestách, je nutné kúpiť stroj s dostatočným výkonom t.j. minimálne 400 cm3. Pred kúpou si overte tiež ťažnú silu štvorkolky. Tá sa pohybuje od 500 kg až do 1500 kg. Istým variantom úžitkovej štvorkolky sú nákladné tzv. UTV štvorkolky. Sú síce silnejšie a niektoré disponujú až štyrmi miestami na sedenie, ale horšie sa s nimi manévruje v neprístupnom teréne.

Article Tags:
Article Categories:
Nezaradené