aug 6, 2019
2341 Views
Komentáre vypnuté na Ako na splavovanie riek + tipy na splavy

Ako na splavovanie riek + tipy na splavy

Written by

Chceli by ste si vyskúšať, aké to je splavovať rieku na kajaku či kanoe? Slovensko vám ponúka hneď niekoľko možností, pričom si na svoje príde naozaj každý. Pripravili sme pre vás článok, kde sa dozviete nielen to, ako splavovať rieku, ale aj pár tipov na naozaj krásne slovenské splavy.

Ako správne splavovať rieky

Ak chcete mať zo splavovania rieky čo najlepší zážitok, je vhodné sa naň pripraviť. Nie je to totižto len o výbere vhodnej rieky a lode.

Výber rieky a lode

Na Slovensku nájdete niekoľko riek vhodných na splav, pričom sú rôznej náročnosti. Výber vám uľahčí ich značenie.

  • ZWA až ZWC – stojaté až mierne tečúce rieky
  • WW1 – tečúce rieky
  • WW6 – extrémne divoké vody

Pred samotným splavom je vhodné zamerať sa nielen na obtiažnosť rieky, ale aj na jej aktuálny stav. Na stránke SHMU viete nájsť aktuálne informácie, pričom sa je vhodné rozhodovať aj podľa počasia či prístupnosti úsekov.

Čo sa týka výberu lodí, máte takisto niekoľko možností. Vybrať si môžete otvorené alebo zatvorené kanoe, kajak, paddleboard, prípadne raft. S ich výberom vám isto radi poradia skúsení inštruktori splavovania.

Pravidlá na vode

Asi najzákladnejším pravidlom je nechodiť na vodu sami. Hovorí sa, že splavovať by mali aspoň dve lode, pričom pri náročnejších úsekoch aj 6 lodí. Je to kvôli tomu, že ak by ste sa náhodou prevrátili či sa vám niečo stalo, máte niekoho pri sebe.

Ďalším dôležitým pravidlom je nepúšťať z ruky pádlo. Je to pre vás totiž to najdôležitejšie, nakoľko ním ovládate loď. Takisto nepodceňujte bezpečnosť a majte na sebe neustále riadne zapnutú plávaciu vestu.

Samozrejme to nie je všetko. Ak sa dá, nenarážajte do iných lodí či kameňov a vyhýbajte sa prekážkam. Pri splavovaní (a ani pred ním) nepite alkohol.

4 tipy na obľúbené slovenské splavy

Neviete sa rozhodnúť, čím začať? Pripravili sme pre vás 4 tipy na obľúbené slovenské splavy. Ak začínate, je lepšie vyskúšať si to na stojatej vode. Prvé splavy môžete uskutočniť napríklad na Hornáde, pričom si viete vybrať miesto štartu podľa toho, ako ste na tom s časom či s fyzickou zdatnosťou.

 

Splavovanie Dunajca

Veľmi obľúbenou riekou nielen pre začiatočníkov, ale aj pre skúsených vodákov, je rieka Dunajec. Pramení na severe Slovenska ako Čierny a Biely Dunajec, pričom sa neskôr spájajú do jednej rieky. Dunajec preteká aj Poľskom a ústí do Baltického mora.

Ako sme už spomenuli, splav je vhodný aj pre začiatočníkov či rodiny so staršími deťmi. (Tipy na výlety s deťmi nájdete tu) Na svoje si prídu ale aj skúsenejší vodáci, nakoľko má aj náročnejšie úseky.

Splavovanie Popradu

Ak máte radi Tatry, vo Vysokých Tatrách pramení rieka Poprad, ktorá má náročné, ale aj menej náročné úseky. Vie byť pekne divoká, no jej nenáročný úsek z Čirču do Mníšku nad Popradom je vhodný aj pre úplných začiatočníkov.

TIP: Ak by ste sa rozhodli okrem splavovania vidieť aj iné krásy východného Slovenska, pozrite si článok: Kam na výlet na východnom Slovensku: 22 tipov na tie najlepšie miesta a atrakcie.

Splavovanie Torysy

Na východe Slovenska, v Levočských vrchoch, pramení rieka Torysa, ktorá sa vlieva do Hornádu. Ide o náročnejšiu rieku s rýchlym prúdom vody, takže je vhodná skôr pre skúsenejších vodákov.

Našťastie má aj niekoľko ľahších úsekov, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov, takže ak máte o splav Torysy záujem, viete si tam nájsť svoju trasu.

 

Splavovanie Hornádu

Veľmi obľúbeným splavom je rieka Hornád. Prielom Hornádu totiž patrí medzi najkrajšie kaňony na Slovensku. Do roku 2016 ste ho mohli navštíviť len peši, no dnes už sa môžete tešiť z adrenalínového zážitku v lone krásnej prírody. Rieku zvládnu aj menej skúsení vodáci, no úplným začiatočníkom a deťom sa neodporúča.

TIP: Ak máte obavy zo splavovania, vyskúšajte cyklistiku. Ponúkame vám tipy na cykloturistiku na Spiši; 5 cyklotrás.

Zaujal vás niektorý zo splavov? Budeme radi, ak nám pod článok pridáte svoje skúsenosti so splavovaním.

Article Categories:
Ako na to