jan 24, 2022
511 Views
Komentáre vypnuté na Ako LED diódy produkujú svetlo? Aká je história tohto elektrického komponentu?

Ako LED diódy produkujú svetlo? Aká je história tohto elektrického komponentu?

Written by

LED diódy sa v súčasnosti považujú za nesmierne populárny komponent sveta elektroniky a elektriky. Prevádzkujú totiž množstvo služieb prostredníctvom množstva zariadení. Napríklad formujú čísla na digitálnych hodinách, prenášajú informácie z diaľkových ovládačov a tiež vám hovoria, kedy sú vaše zariadenia zapnuté. Rovnako však môžu vytvárať obrázky na televíznej obrazovke, či osvetľovať semafor. Ako tieto diódy produkujú svetlo a aká je ich história?

Základné údaje

Na začiatok je potrebné si vysvetliť aspoň základné pojmy, pokiaľ nie ste v tejto problematike veľmi zbehlý. LEDky sú prakticky len malými žiarovkami, ktoré sa jednoducho zapájajú do elektrického obvodu. Avšak, na rozdiel od iných typov žiaroviek, nemajú vlákna, ktoré môžu vyhorieť. Sú osvetlené výlučne pohybom elektrónov v polovodičovom materiáli a vydržia rovnako dlho ako štandardný tranzistor.

Na fungovanie teda využívajú priamo elektrickú energiu a pritom sa nezahrievajú. Vďaka svojim vlastnostiam majú čoraz širšie využitie v rôznych odvetviach a tešia sa popularite po celom svete – či už v našich domácnostiach alebo v priemysle. Ak si aj vy chcete zakúpiť LED diódy alebo iné elektrické komponenty, môžete navštíviť stránky tme.eu. V sortimente nájdete až viac ako 500 000 dostupných produktov vo vysokej kvalite a skvelej cene.

LED diódy využívajú polovodičové osvetlenie, kde polovodič premieňa elektrinu na svetlo na malej ploche. Generované svetlo je v skutočnosti súborom viacerých diód, pričom sa premieta jedným smerom, čím odpadá potreba použitia difúzorov a reflektorov. Veľmi pozitívna je aj ich dlhá životnosť a nízke náklady spojené s údržbou. Vďaka týmto vlastnostiam sa často považuje za ekonomickú a ekologickú voľbu pre spotrebiteľov.

História LED diódy

Koncept elektroluminiscencie sa považuje za základ vynálezu LED diód. V roku 1907 bol prvýkrát pozorovaný tento jav Henrym Josephom Roundom. Avšak emitované žlté svetlo bolo príliš chabé, aby sa dalo využiť na akékoľvek praktické účely. Následne v roku 1920 Gudden a Pohl použili sulfid zinočnatý s meďou na zopakovanie tohto pokusu. Aj v tomto prípade bolo svetlo nepoužiteľné. Pokusy pokračovali niekoľko rokov a prvá LED dióda s praktickým využitím vznikla v roku 1962, kedy Nick Holonyak mladší vynašiel prvú LED diódu, ktorá produkovala viditeľné červené svetlo.

Ako LED diódy produkujú svetlo?

LED žiarovka produkuje svetlo prechodom elektrického prúdu cez polovodičový materiál – teda diódu. Ten následne vyžaruje fotóny na princípe elektroluminiscencie. Dióda je kombináciou rôznych materiálov, ktorých výsledkom je vyžarovanie svetla. V súčasnosti sa najviac diód vyrába zo silikónu, ale medzi ostatné polovodičové materiály podobných vlastností patrí napríklad gálium, arzén, či germánium.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to