jan 24, 2022
335 Views
Komentáre vypnuté na Ako predĺžiť životnosť drevenej podlahy. Starostlivosť o drevo

Ako predĺžiť životnosť drevenej podlahy. Starostlivosť o drevo

Written by

Drevené podlahy nie je v dnešných časoch vidieť v domácnostiach tak často ako tomu bolo v minulosti. Nepreberné množstvo iných materiálov a hlavne ich bezúdržbovosť postavili drevo na posledné priečky. Napriek tomu sa nájde ešte stále dosť ľudí, ktorí milujú drevo a milujú tiež to, čo drevo vyžaruje. Alebo ide o ľudí, ktorí zdedili starší dom či chalupu s drevenou podlahou. Viete, ako sa o takúto podlahu starať, aby vám dlho vydržala?

Pravidelná údržba nestojí veľa času a ani peňazí

O drevenú podlahu sa budete musieť starať pravidelne. Ak údržbu zanedbáte, môže prísť k nezvratným zmenám alebo poškodeniu, ktorého oprava bude náročná z hľadiska financií i vášho času. Naopak pravidelné olejovanie podlahy nie je náročné, ale pre vašu podlahu znamená enormné predĺženie jej životnosti. Okrem starostlivosť si dávajte pozor aj na prostredie resp. na vlhkosť v miestnosti. Je známe, že drevo a voda si veľmi nerozumejú. Preto by ste nielen kvôli vašej podlahe mali v miestnostiach držať vlhkosť pod 50 %. Pozor aj na prílišné prekurovanie priestorov s drevenou podlahou.

Drevenú podlahu umývajte ako každú inú

Ošetrená drevená podlaha má rovnaké vlastnosti ako iné typy podláh. Môžete ju umývať úplne bežnými prostriedkami určenými na drevené podlahy. Skrátka si zoberiete mop a čistíte podlahu vodou zmiešanou s daným prostriedkom. Podlaha by nemala byť príliš mokrá, takže to s vodou nepreháňajte tak, ako vás to učili na vojne. Prísne zakázané sú prípravky s abrazívnym účinkom a samozrejme tiež rôzne drôtené kefy.

Okrem bežného umývania nezabúdajte na olejovanie

Pred ošetrením podlahy olejom kliknite na stránky e-shopov alebo navštívte predajne farby laky, kde vám poradia, ktorý prípravok na olejovanie je vhodný pre váš typ podlahy. Veľmi účinný na skoro všetky druhy drevených podláh je OSMO olej. Tento olej sa radí medzi tvrdé voskové oleje a môžete s ním ošetriť rôzne drevené povrchy, korkové podlahy, dosky či dokonca neglazúrované dlaždice. Nie je vhodný na ošetrenie exotických drevín. Olejovaním sa zaplní štruktúra dreva vďaka čomu bude podlaha chránená pred pôsobením vlhkosti. Na povrchu dreva sa vytvorí tenká ochranná vrstva, ktorá nemení farbu dreva a zároveň jej nedáva neprirodzený lesk. A ako často je nutné podlahu olejovať? Frekvencia olejovania záleží od vašich pocitov, ale v priemere ide o ošetrenie raz za dva roky. Oleje aplikujte vždy presne podľa návodu výrobcu na vyčistenú a vysušenú podlahu.

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu