mar 23, 2016
2403 Views
Komentáre vypnuté na 8 tipov pre lepší metabolizmus

8 tipov pre lepší metabolizmus

Written by

V súvislosti s metabolizmom sa už toho popísalo mnoho. V každom prípade však ide o slovo, pod ktorým rozumieme reguláciu spotreby energie naším telom. Určite ste si všimli, že niekto dokáže spáliť viac kalórií aj v pokoji, a preto si môže dopriať i nezdravšie potraviny vo väčšom množstve. Poznáme však tiež prípady, keď sa v koši na bielizeň nahromadia behom jedného dňa niekoľké prepotené dámske či pánske tričká, no vynaloženú námahu a vypotenú energiu nikde nevidieť. Zdravá a expresná látková výmena však nie je iba výsadou vyvolených. Dopomôcť jej môžete pár skvelými trikmi. Pokiaľ dodržíte našich 8 rád, môžete začať ťažiť z výhod, ktoré so sebou zvýšený metabolizmus prináša.

1.     Obstarajte si činky

Áno, skutočne by ste mali pouvažovať nad silovým tréningom, pretože čím menej svalovej hmoty máte, tým je metabolizmus pomalší. Ak je Vaše zamestnanie sedavé, málo sa hýbete a neprijímate dostatok bielkovín, potom nemôžete očakávať, že organizmus bude spaľovať prijatú energiu ako mechanický stroj. Pokiaľ ste podobný tréning nikdy neabsolvovali, prihláste sa do fitnescentra a začnite cvičiť pod dohľadom odborníka.

2.     Nekombinujte jednotlivé cvičenia

Metabolizmu určite neprospeje, ak sa rozhodnete po dlhej nečinnosti konečne športovať a zapojíte všetko, čo Vás práve napadne. Skúste sa chvíľku venovať iba kardio/aeróbnemu cvičeniu, neskôr môžete zapojiť aj iné činnosti. Pokiaľ nie je Váš metabolizmus v poriadku, dá sa predpokladať, že ste sa doteraz príliš nehýbali, preto to hneď v úvode neprežeňte. Džoging alebo jazda na bicykli môžu viesť k tzv. depresívnemu metabolizmu, a to najmä v kombinácii s nízkokalorickou diétou. Keďže látkovú premenu podporuje skôr silový tréning, skúste napríklad šprint, bojové umenia, vzpieranie a podobne. Vďaka tomu spálite značné množstvo telesného tuku a zároveň stimulujete metabolizmus.

3.     Jedzte rozmanité potraviny

Pre zdravú látkovú premenu nie je dobré uchyľovať sa k drastickým diétam a experimentom. Naše telo potrebuje prijímať pestrú zmes prírodných potravín, aby si mohlo vybrať z bohatej ponuky vitamínov, minerálov a živín to, čo potrebuje. Pri konzumácii pôsobí vyvážená strava ako metabolická sviečka. Štúdie ukazujú, že priemerný Američan zje iba dvadsať rôznych druhov potravín. Oproti tomu tu však máme populácie, ktoré sa dožívajú ďaleko vyššieho veku, napríklad takí Japonci. V ich jedálničku nájdete až štyristo rôznych jedál, ktoré obmieňajú v pravidelných intervaloch. Skúste sa teda naučiť nejaké nové recepty a pridajte na Váš tanier viac farieb. Po prijatí energie však nezabudnite v žiadnom prípade na pohybovú aktivitu!

4.     Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb

Šport nerobí športom iba špičkové náčinie, termo oblečenie pre mužov či obtiahnuté tričká pre ženy. Je dobré, keď sa aspoň trikrát za týždeň zastavíte vo fitnes centre, no pomôže aj to, ak namiesto výťahu použijete schody a auto nezaparkujete hneď pred vchod, ale na koniec parkoviska. Pokiaľ pracujete v kancelárii, vstaňte každých 15 minút od stola a poprechádzajte sa po miestnosti. Počas prestávky choďte namiesto kávy von a rozcvičte sa. Už jednoduché ponaťahovanie môže pomôcť správne naštartovať spaľovanie kalórií.

5.     Tučné jedlá

Čo sa týka zvýšenia metabolizmu a procesu chudnutia, panuje tu jeden veľký mýtus. Hovorí o najrôznejších rizikách tučných jedál. Akosi sa však zabúda na to, že nie všetky tučné jedlá sú nezdravé. Kulturisti vedia, že aj vďaka zaradeniu takejto stravy do jedálnička môžu skvalitniť svoj metabolizmus. Jedno tučné jedlo za päť až sedem dní Vám dodá toľko sacharidov a kalórií, koľko je pre správne fungovanie organizmu nutné. Štíhlejší ľudia si môžu dopriať nejakú tú „tučnú“ lahôdku aj častejšie. Rybami, avokádom, orechmi či kokosovým olejom nemôžete nič pokaziť.

6.     Tekutiny

Pokiaľ telu nedodáte dostatok tekutín, automaticky sa prepne do úsporného režimu, čím sa spomalí aj metabolizmus. Normálne telesné funkcie každého z nás majú na svedomí, že potením, dýchaním, močom a stolicou stratíme denne až 2,5 litra vody. Minimálne toto množstvo je preto nutné doplniť. Zabudnite však na sladené nápoje, naučte sa milovať čerstvú neochutenú vodu. Dovolené sú aj nesladené bylinkové čaje. Ak si toto osvojíte, okrem lepšieho metabolizmu získate aj jasnejšiu pleť a viac energie.

7.     Pozor na nízky obsah sacharidov a kalórií

Nižšia hladina sacharidov alebo celkového počtu kalórií môže byť užitočná pri strate telesného tuku, no na metabolizme sa to nemusí odraziť práve najlepšie. Telo totiž neoklamete. Pokojne zabudnite na kysnuté koláče a čokoládu, ale neodstrkujte ovocie, strukoviny, vajcia či jogurty. Denný energetický príjem ženy by mal byť 9 200 kJ/2 200 kcal, pričom sacharidy tvoria 55 % celkového energetického príjmu, čo je 297 g sacharidov na deň. Ideálny energetický príjem muža za deň je 10 000 kJ/2 400 kcal. Sacharidy tvoria rovnako 55 %, čo je 323 g sacharidov na deň. Problémom diét je, že po ich ukončení nabehnete väčšinou na stravu, ktorú ste si istý čas odriekali. Súčasťou nášho prežitia je inštinkt, aby sa už strata energie neopakovala, a preto si telo pýta ešte viac. Vynechaním niektorých základných potravín ste potlačili aj prirodzený beh Vášho metabolizmus.

8.     Doprajte si pauzu

Obeťami pomalého metabolizmu sú tiež ľudia vystavení nadmernému stresu. Kedysi to mohla byť výhoda, pretože vo vypätej situácii sa látková premena spomalila a človek mal tak väčšiu šancu na prežitie. Žiaľ, dnes žijeme inú dobu. Nájdite si čas na meditáciu, dobrú knihu, prípadne si zájdite do nákupného centra vybrať nové mikiny pre pánov alebo elegantné šaty pre dámy. Psychológovia považujú nakupovanie za obzvlášť skvelý spôsob relaxácie. Pomáha aj dostatočný spánok, hudba a hlboké dýchanie. Jednoducho povedané, robte to, čo Vás dokáže upokojiť a prináša Vám radosť.

 

Foto: © [bondarchik] / Dollar Photo Club

 

Article Categories:
Ako na to