Túžite toto leto zažiť inú dovolenku? Omrzeli vás slabé služby hotelov za vysoké ceny? Máte radi prírodu? Ak ste si na všetky tri otázky odpovedali áno, tak je pre vás kempovanie ako stvorené. Spať pod šírim nebom je zážitok, na ktorý sa nezabúda. Prebudiť sa ráno v lese a prvé kroky spraviť po zarosenej tráve je relax. Navyše spanie pod stanom so sebou nesie aj závan adrenalínu. Prinášame vám 5 tipov, na čo si dávať pozor pred prvým kempovaním.
1. Výber stanu na kempovanie
Na kempovanie vo vyhradených areáloch vám bude stačiť lacnejší stan. Ak sa chcete vybrať kempovať do vyšších oblastí, tak rátajte s búrkami, silným vetrom a inými nástrahami počasia. V tomto prípade sa zamerajte na stany s pevnou konštrukciou. Uvedené stany sa predávajú pod názvom expedičné. Naopak prvé menované sú stany rodinné stany. Pozor si dávajte nielen na pevnosť stanu, ale tiež jeho váhu a spôsob jeho rozkladania.
2. Výber spacáku
Vybrať spacák je druhou najdôležitejšou vecou pred kempovaním. Všímajte si nielen rozmery spacáka, ale tiež jeho nepremokavosť, aký teplotný komfort ponúka a materiál, z ktorého je spacák vyrobený. Medzi najviac obľúbené patria spacáky z mikrovlákna – sú univerzálne a cenovo dostupné. Kvôli spacáku nemusíte behať po obchodoch, ich veľký výber a tiež ostatnú výbavu pre kempovanie nájdete na stránkach e-shopu inSPORTline.
3. Maličkosti, ktoré pomôžu
Na dovolenku do prírody si zbaľte oblečenie do každého počasia. Nikdy neviete, kedy sa horúci deň zmení na daždivý. Súčasťou výbavy správneho turistu sú kvalitné turistické topánky s odolnou vonkajšou vrstvou a nepremokavou membránou. Do batohu si pribaľte lekárničku, baterku, balíček prvej pomoci a silný repelent.
4. Kde budete stanovať
Pre začínajúcich priaznivcov kempingu je vhodnejšie prespať v platenom kempe. Po ruke budete mať vždy niekoho, kto vám pomôže pri problémoch s rozkladaním stanu a dá vám iné cenné rady. Kempingy sú vhodné pre rodiny s deťmi, disponujú toaletami, sprchami a niektoré dokonca reštauráciou. Pri výbere kempu sa zamerajte nielen na cenu, ale tiež polohu. Samozrejme, že stanovaniu vo voľnej prírode sa ničomu nevyrovná. Nikdy však nestanujte v chránených prírodných oblastiach.
5. Chráňte prírodu
Veľmi obozretní buďte pri kempovaní vo voľnej prírode pri zakladaní ohniska. Povolené je zakladanie ohňa len na vyhradenom mieste. Možnosťou je varenie na plynovom variči. Po kempovaní nenechávajte za sebou neporiadok. Smeti sa samé neodnesú. Platí pravidlo, že kempovacie miesto by ste mali dať do takého stavu, v akom ste ho pri príchode našli.