jún 7, 2022
419 Views
Komentáre vypnuté na Čo všetko ovplyvňuje hĺbka dezénu pneumatiky

Čo všetko ovplyvňuje hĺbka dezénu pneumatiky

Written by

Pneumatiky sú časťou automobilu, ktorá sa stará, aby bola vaša jazda bezpečná a plynulá. Napriek tomu si veľa šoférov pneumatiky všíma maximálne počas kupovania v predajni a následne im nevenujú žiadnu pozornosť. Po pár rokoch sa spamätajú a merajú hĺbku dezénu, ktorá je často na hranici zákonom stanovených noriem. Jazdiť na ojazdených pneumatikách s hraničným dezénom znamená veľké riziko.

Zákon je jedna vec a zdravý rozum druhá

Možno si myslíte, že hĺbka dezénu ovplyvní len vašu peňaženku, ak vás zastaví polícia a naparí vám pokutu. Je pravda, že práve hrozba pokuty núti šoférov raz za čas hĺbku dezénu zmerať. Takéto zaobchádzanie si nezaslúžia ani najlacnejšie pneumatiky a už vôbec nie pneumatiky na SUV alebo offroad, od ktorých sa očakáva výkon. Výmene ojazdených pneumatík by ste sa nemali vyhýbať ani z dôvodu, že nové pneu vám poriadne načrú do rozpočtu. Uvedomte si, že okrem pokuty vám počas jazdy s ojazdenkami hrozia aj iné nepríjemnosti.

Teória a prax v oblasti hĺbky dezénu

Zákonom stanovené normy sú jasne dané. Letné pneumatiky musia disponovať dezénom hlbším ako 1,6 mm a zimné varianty pneumatík 3 mm. Odborníci radia, že nad novými pneumatikami by ste mali premýšľať pri iných hodnotách, a to 3 mm u letných a 4 mm u zimných pneumatikách. Upozorňujeme tiež na to, že zákonné hodnoty sa môžu v zahraničí líšiť, a preto si pred cestou overte zákony danej krajiny. Nezabudnite v zime so sebou do zahraničia voziť snehové reťaze na váš model vozidla, dokonca aj reťaze na SUV sú vo vyznačených úsekoch ciest povinné.

Ojazdené pneumatiky a riziko havárie

Pokuta za ojazdené pneumatiky samozrejme nepoteší, ale oveľa horšie bude, keď sa vám kvôli vyjazdenému dezénu stane nehoda. Riziká existujú viaceré. V lete sú nebezpečné hlavne silné dažde, počas ktorých ojazdené pneumatiky nedokážu dostatočne rýchlo odvádzať vodu z dezénu. Následkom je šmyk z dôvodu aquaplaningu. V zime vám staré pneumatiky poriadne zavaria na snehu i ľade, keďže nemajú dostatočnú trakciu. Hĺbka dezénu vplýva ešte na jeden veľmi dôležitý faktor riadenia vozidla – na brzdnú dráhu. Podľa testov sa brzdná dráha pri minimálnej hĺbke dezénu predlžuje o 15 až 20 metrov.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to