feb 19, 2023
212 Views
Komentáre vypnuté na 5 tipov, ako vychovávať šteniatko

5 tipov, ako vychovávať šteniatko

Written by

Malé šteniatko nie je hračka, ale živý tvor, ktorému treba venovať pozornosť. Ak nebudete psíka vychovávať od šteniatka, rýchlo vám prerastie cez hlavu. S malými nehodami ako roztrhanými ponožkami alebo kalúžkami v obývačke sa musíte zmieriť. Zmieriť sa nemôžete s tým, že vás psík neposlúcha a neovláda povely. Ako vychovávať šteniatko?

1. Pripravte si nervy a pomôcky

Nemôžete očakávať, že vás psík bude poslúchať od prvého povelu. Šteniatko musí pochopiť, čo od neho chcete a tiež, to, že za splnenie úlohy dostane odmenu. Nemusí ísť o pamlsky pre psov, ale s nimi pôjde výcvik rýchlejšie. Niektoré psíky milujú pochvalu vo forme pohladenia alebo milého slova. Sami zistíte, aký je váš pes, aký má temperament a čo na neho platí. Okrem pamlsiek budete pri výcviku potrebovať hračky pre psíkov.

2. Jednotné povely

Veľká chyba je, keď počas výcviku vy poviete „poď sem“ a váš partner „k nohe“. Psík bude reagovať zmätene, nerozozná, ktorý povel je správny a neposlúchne. Celá rodina musí psíka viesť k pochopeniu rovnakých povelov. Zároveň je vhodné, aby ste výcvik realizovali v rovnaký čas a za rovnakých podmienok.

3. Odmena je lepšia ako pokarhanie

Skúste sa na psíka nehnevať, keď niečo zničí alebo popletie. Vreskot a kričanie ho nepresvedčia, aby prestal zlé veci robiť. Bude vystresovaný a nepomôžu mu ani granule pre psov alebo pamlsky. Utečie, schová sa alebo sa bude triasť v stoje na jednom mieste. Vhodnejšie je tichým hlasom vysvetliť, že psíkove správanie nebolo dobré a odmeniť ho, keď danú vec nevyparatí. Pes vám musí dôverovať a dôvera sa buduje cez pozitívne emócie.

4. Dlhé tréningy nezaberajú

Pes potrebuje svoj harmonogram. Má rád presný čas, kedy ho kŕmite. Rád vie, že barf strava v miske sa ocitne na obed. Psy milujú prechádzky v presnú hodinu a tiež stanovený čas hrania. Preto ani s výcvikom to nepreháňajte a venujte tréningu napríklad 20 minút počas prechádzky. Dlhý výcvik a príliš veľa povelov ho začnú nudiť, tréningy týmto spôsobom znenávidí. Snažte sa na výcvik nájsť miesto, kde psíka nebudú rušiť vonkajšie podnety.

5. Využívajte socializáciu

Niektoré povely sa psy naučia vďaka tomu, že ich vidia vykonať iných psov. Nechajte šteniatko, aby sa hralo so staršími psíkmi. Keď uvidí, ako pes beží za loptičkou a donesie ju pánovi, skúste tento trik vyskúšať aj vy. Tréningy musia byť kompenzované zábavou, vychádzkami a pestrou stravou.

 

 

Article Categories:
Ako na to