nov 18, 2019
6416 Views
Komentáre vypnuté na Zirkónové korunky zachraňujú náš úsmev

Zirkónové korunky zachraňujú náš úsmev

Written by

Zubné korunky sú estetickou náhradou chrupu. Nech už sa jedná o korunky na pahýle našich stávajúcich zubov, alebo na implantáty.

Kedy nám pomôžu zubné korunky?

Zubná korunka je viditeľnou časťou, ktorá sa snaží čo najviac napodobniť náš zub, alebo naopak, výrazne jeho pôvodný vzhľad zlepšiť. Nasadzuje sa na zbrúsený pahýľ pôvodného zubu, ktorý je ošetrený a zbavený prípadného zubného kazu. Pokiaľ zub odumrel, je potrebné urobiť kvalitnú koreňovú výplň. Ak mal zub koreňovú výplň nedokonalo prevedenú, alebo koreň rástol krivo, často je nutná aj resekcia koreňového hrotu. Niekedy prídeme aj o pahýľ zubu. Vtedy je ešte stále možné do koreňa osadiť čap a korunku nasadiť naňho. Posledným riešením je implantát s korunkou. Na jednotlivé zuby sa osadzujú korunky. Pokiaľ však potrebujeme vyplniť medzeru za chýbajúce zuby, má podobu tzv. mostíku.

Typy zubných koruniek

Korunky sa vyrábajú z niekoľkých typov materiálov. So zlatými sa dnes už nestretneme. Nahradili ich moderné materiály. Najlacnejšie sú plastové korunky, ktoré sa však používajú iba dočasne, dokiaľ nedôjde k zhotoveniu trvalej zubnej náhrady.

Najčastejšie sa potom stretávame s metalokeramickými korunkami. Avšak tie sa dnes stále častejšie nahrádzajú korunkami zirkónovými. Stále častejšie sa totiž objavujú prípady, že na kov v korunke majú pacienti alergickú reakciu. Ten sa môže prejaviť hnisaním, ale aj reakciou ďasna v okolí korunky, ktoré sa neprirodzene sfarbuje a môže tiež pobolievať. Korunka nie je tiež priesvitnou,čo robí zuby menej prirodzenými a opticky masívnejšími. Dochádza tiež k viditeľnému prechodu medzi ďasnom a korunkou v podobe čierneho okraja. Zirkónové korunky tieto problémy eliminujú.

Kvalitné zirkónové korunky vám vyhotovia v košickej zubnej klinike Happydent – stomatológia Aupark. V klinike sa venujú nielen záchovnej stomatológii, ale postarajú sa aj o estetickú stránku vášho chrupu.

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu