okt 8, 2018
1358 Views
Komentáre vypnuté na Výbava pre každého ovocinára

Výbava pre každého ovocinára

Written by

Pred začiatkom zimného rezu ovocných stromov by mal byť už každý ovocinár nachystaný. Píla prebrúsená a prešrangovaná, nožnice namazané a prebrúsené. A na vyčistenej motorovej píle nabrúsená píla a možno aj nová sviečka. Že vám niečo chýba? Tak berte tento článok ako inšpiráciu k vianočným nákupom.

Základnými pomôckami ovocinára pri zimnom reze sú pílky a záhradné nožnice. Občas, keď treba spraviť výraznejší rez, prípadne vyradiť celý strom, sa k slovu dostane aj motorová píla.

Pílky pre ovocinárov majú špecifický tvar. A nemyslíme teraz na trochu zastaralé rámové napínacie píly s nastavovacím uhlom čepele. Myslíme na moderné zatváracie pílky, ktoré prinášajú aj ďalší bezpečnostný prvok. Dodávajú sa s puzdrom, ktoré odporúčame nosiť na páse a pílu pri lezení po strome nosiť v ňom. Výrazne to prispieva k bezpečnosti práce. Sú známe prípady, keď skúsený ovocinár spadol zo stromu a dopadol priamo na hrot píly. Bŕŕŕŕ…

Píla pre ovocinára musí byť bezpečná.

Ďalšou súčasťou zimnej výbavy ovocinára sú záhradné nožnice. Veľké dvojručné pákové nožnice na strihanie veľkých konárov sú nevyhnutné. Nemusia byť nutne teleskopické. Čo neprestrihnete s pákou dlhou 75 centimetrov, to aj tak bude bezpečnejšie odpíliť. Rovnako dôležitý je pár malých nožníc. A pod slovom pár myslíme dvojicu. Jedny pákové, ktoré pomôžu s viacročnými konármi, druhé jednoduché, s ktorými pôjde prestrihávanie jednoročného dreva a “vlkov” pekne od ruky.

Motorová píla je tretím dôležitým nástrojom, ktorý sa v ovocnej záhrade môže dostať na jar k slovu. Nemusí to byť veľká a ťažká píla do ťažby pre profesionálov. Povedal by som, že tá je v záhrade skôr na škodu. Netrénovaný človek má totiž s jej obsluhou výrazné problémy.

Úplne bude postačovať píla s výkonom 1,2 kW a hmotnosťou  okolo 4,5 kg. Taká píla utiahne aj rezanie s 16 palcovou lištou a to v ovocnej záhrade s rezervou postačuje.

Samozrejme, pri práci s motorovou pílou nesmiete zabudnúť na ochranné pomôcky. Okuliare, tvárový štít a ochrana sluchu sú nevyhnutnosťou. Rovnako ako pevná obuv a rukavice.

 

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu