júl 6, 2023
168 Views
Komentáre vypnuté na Trekingové palice – ich výhody a nevýhody

Trekingové palice – ich výhody a nevýhody

Written by

Teplé počasie volá do hôr a veľa ľudí sa rozhodne investovať do turistickej výbavy. Kúpia si batoh, nepremokavé odevy a obuv. K výbave trekera by mali patriť aj trekingové palice. Tie si v minulosti vyslúžili prívlastok, že sú len pre starších ľudí. Trekingové palice však poslúžia rovnako dobre mladým i starším trekerom. Aké sú ich výhody a prípadné nevýhody?

Aké trekingové palice vybrať

Nielen trekingové palice sú oporou pri chôdzi, ich kamarátom je turistická obuv. Spojenie kvalitné turistické topánky a vhodné palice značne zvýšia bezpečnosť i spríjemnia pohyb v horách. Tak ako je na pultoch obchodov dostupná pánska a dámska turistická obuv, sú dostupné i rôzne verzie palíc.

Trekingové palice musia byť teleskopické, aby ste mohli meniť ich dĺžku podľa typu terénu.  Dôležité je, aby boli palice odpružené. Odpruženie vám pomôže lepšie zdolať nerovnosti terénu a spríjemniť chôdzu dolu kopcom. Systém odpruženia môže byť pri vzostupe prekážkou, a preto by sa mal dať deaktivovať. Všímajte si aj tvarovanie rukovätí. Ergonomický tvar sa pohodlnejšie drží v ruke.

Výhody trekingových palíc

  • Palice šetria kĺby a poskytujú oporu v každom teréne. Vďaka paliciam nebudete pociťovať otrasy a nezačnú vás bolieť kolená alebo celé nohy.
  • Trekingové palice zvyšujú bezpečnosť. Keď sa do nich zapriete, je menšia pravdepodobnosť, že sa pošmyknete.
  • Vďaka trekingovým paliciam sa vám bude ľahšie nosiť plný batoh, pretože je váha tela rozložená nielen do rúk, ale i do nôh.
  • Palice pomáhajú udržiavať rovnomerné tempo, nebudete sa cítiť unavení a zvládnete aj dlhšie vzdialenosti.
  • Trekingové palice sa dajú využiť ako pomôcka na zodvihnutie spadnutých vecí, na vytváranie prístreška, ako dlaha pri zranení alebo na zisťovanie stability terénu.

Nevýhody trekingových palíc

  • Niekomu sa nechce do palíc investovať a je pravda, že skutočne kvalitné trekingové palice môžu stáť viac ako sto eur.
  • V príliš náročnom teréne môžu palice skôr zavadzať ako pomáhať. Palice následne musíte držať alebo zavesiť na batoh, čo je záťaž navyše.
  • Niektorí ľudia si na chôdzu s palicami nedokážu zvyknúť.
  • Kvôli zapájaniu hornej časti tela do chôdze je pohyb o niečo náročnejší, čo na druhej strane vyhovuje ľuďom, ktorí chcú spáliť viac kalórií.

 

 

 

 

Article Categories:
viem viac