júl 20, 2016
2153 Views
Komentáre vypnuté na TOP 3 najdrahších obrazov na svete

TOP 3 najdrahších obrazov na svete

Written by

Hodnota niektorých umeleckých diel je jemná a prchavá ako jarná rosa na sýto zelenej tráve. O dielach, ktoré vám na nasledujúcich riadkoch predstavíme, však platí presný opak. Zoznámte sa s najcennejšími obrazmi na svete, za ktoré ich noví majitelia neváhali zaplatiť stámilióny!

 

Sú to diela hodné vystavenia v najprestížnejších galériách sveta alebo moderné obrazy do spálne? Kam by ste podľa svojho vkusu zaradili najcennejšie klenoty maliarskeho umenia?

 

Číslo 6 žije

Pomyselný bronzový stupienok patrí dielu s názvom Číslo 6 – fialová zelená a červená. Výstižnejšie svoje dielo tento Američan rusko-židovského pôvodu ani nemohol nazvať. Umelec sám seba nezaraďoval do žiadneho známeho umeleckého smeru, avšak v zásade by sa dalo tvrdiť, že tvoril abstraktno-expresionistické diela. Okrem legendárneho Čísla 6 (anglicky No. 6) namaľoval aj No. 3 alebo No. 61, avšak „šestka“ zaujala natoľko, že ju predali za viac ako 170 miliónov eur, čím sa obraz na istý čas stal druhým najdrahším maliarskym dielom na svete! Tomu sa hovorí naozaj hodnotný obraz na stenu do interiéru, čo poviete?

 

V kartách sa vždy točili veľké peniaze

Až donedávna držal najvyššie karty v rukách obraz Paula Cézanne-a s názvom Hráči kariet. Cézanne patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov maliarstva vo Francúzsku aj na svete, no ktovie aká by bola jeho cesta, ak by poslúchol otcove prianie a stal sa právnikom. Každopádne, Cézanneova tvrdohlavosť a láska k umeniu zvíťazila a aj vďaka nej namaľoval obraz, ktorý sa v roku 2011 predal za viac ako štvrť miliardy eur. Hoci, vo svojej dobe by toto dielo pravdepodobne predstavovalo najlacnejší obraz do obývačky. Cézanne totiž, ako ostatne mnoho slávnych umelcov, ostával počas svojho života nepochopený a pre svoju tvorbu bol častokrát až neprávom zatracovaný.

 

Cestovanie dokáže obohatiť

Aktuálne vôbec najdrahší obraz na svete má na svedomí ďalší z veľkých francúzskych duchov 19. storočia, Paul Gauguin. Dielo má názov „Kedy sa vydáš“ a Gauguin ho namaľoval počas svojich ciest do tropických krajov, kde liečil svoju frustráciu z „umelej“ európskej civilizácie a hľadal stratený raj, kde by sa mohol živiť rybami a ovocím. Nie len svojimi dielami, ale aj názorovým postojom tak predbehol dobu, v ktorej žil. Obraz je od roku 2015 najdrahšou maľbou na svete, jeho cena sa vyšplhala na závratných 280 miliónov eur.

Article Categories:
Ako na to