jan 5, 2024
163 Views
Komentáre vypnuté na Tipy a návody pre údržbu hliníkových diskov

Tipy a návody pre údržbu hliníkových diskov

Written by

Hliníkové disky na kolesách áut nie sú len funkčným komponentom, ale aj estetickým prvkom vozidla. Ich skvelý vzhľad však môže trpieť vplyvom nečistôt, korózie a nevhodných čistiacich prostriedkov. Dodržiavanie jednoduchých tipov na čistenie a údržbu hliníkových diskov zaistia, že disky si zachovajú optimálny vzhľad aj po mnoho rokov jazdy. Starostlivosť nielenže zlepšuje estetiku, ale aj chráni investíciu do hliníkových diskov a predlžujú ich životnosť.

1. Jemné čistenie

Používajte jemné čistiace prostriedky, ktoré sú špeciálne vyrobené pre hliníkové disky. Vyhnite sa abrazívnym prípravkom, ktoré by mohli poškodiť povrch disku. Mäkká kefka alebo handra z mikrovlákien pomôže minimalizovať možnosť poškriabania.

2. Vyvarujte sa chemikáliám

Silné kyseliny a alkalické čistiace prostriedky môžu spôsobiť koróziu hliníku. Používajte pH neutrálny čistič a vyhnite sa produktom obsahujúcim fluoridy alebo chloridy.

3. Pravidelné čistenie

Vždy, keď čistíte letné alebo zimné pneumatiky a karosériu auta, očistite dôkladne aj hliníkové disky. Nečistoty, ako brzdový prach a jemné kamienky, hliníkový ochranný film postupne ničia. Pravidelné čistenie minimalizuje opotrebenie a udržuje disk v lesklom stave.

4. Prevencia korózie

Po očistení diskov naneste tenkú vrstvu vosku alebo špeciálneho ochranného náteru určeného pre hliník. Táto vrstva chráni disk pred koróziou a pomáha odolávať vplyvom počasia.

5. Sušenie po čistení

Po umytí disky dôkladne osušte mäkkou handrou. Voda obsahujúca minerály môže zanechať škvrny na povrchu diskov, ide o podobné mapy ako po umývaní karosérie auta.

6. Kontrola povrchu diskov

Pravidelne kontrolujte povrch hliníkových diskov, a to hlavne trhliny a poškriabania. Rýchla oprava malých problémov môže predísť vážnym poškodeniam v budúcnosti.

7. Žiadne agresívne pomôcky

Vyhnite sa používaniu kefiek alebo metličiek s tvrdými štetinami, ktoré by mohli poškriabať povrch disku. Ak je to možné, nepoužívajte automatické umývačky áut s agresívnymi čističmi, ktoré poškodzujú aj karosériu či drahé i najlacnejšie pneumatiky.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Article Categories:
Ako na to