nov 22, 2015
1685 Views
Komentáre vypnuté na Ako sa starať o svoje hodinky?

Ako sa starať o svoje hodinky?

Written by

Hodinky nám slúžia predovšetkým ako ukazovateľ času. Spoliehame sa na ne keď chceme byť včas na určenom mieste, ale rovnako slúžia aj ako módny doplnok. Pokiaľ chceme, aby si zachovali funkčnosť a vlastnosti, ktoré od nich vyžadujeme (v prvom rade presnosť), mali by sme im venovať i náležitú starostlivosť.

Sortiment náramkových hodiniek je dnes vskutku bohatý, na výber sú rôzne tvary ciferníka, o remienkoch ani nehovoriac. Vďaka použitým materiálom a farebnému prevedeniu sa náramkové hodinky hodia na každú príležitosť.

Zatiaľ čo páni kladú dôraz na funkčnosť a pridané funkcie, dámy skôr siahajú po módnych a trendy modeloch. Nejedna nákupná maniačka vo svojej zbierke skrýva viacero hodiniek, pričom nemusí ísť len o modely drahších značiek. V oboch prípadoch, či už ide o hodinky luxusné, alebo lacnejšie, netreba zabúdať na isté pravidlá používania.

Návod nie je na zahodenie

Aby si náramkové hodinky zachovali svoju hodnotu, je potrebné pravidelne sa o ne starať. V prvom rade si prečítajte návod na obsluhu – okrem množstva užitočných informácií tak predídete ich prípadnému mechanickému (v niektorých prípadoch až nenávratnému) poškodeniu. Ak sa vám do toho moc nechce, opýtajte sa priamo vyškoleného personálu, ktorý vám ochotne poradí, ako na to.

Každé hodinky si zaslúžia extra starostlivosť

Starostlivosť o jednotlivé typy hodiniek záleží od konkrétneho modelu. V základe platí pravidlo používať hodinky len k účelu, na ktorý sú určené (šport, spoločenské využitie).

Vonkajšie prostredie a klíma

Vystavovanie hodiniek nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia môže mať za následok ich nezvratné poškodenie. Nevystavujte ich tiež vysokým alebo príliš nízkym teplotám, extrémne teplotné rozdiely tiež nie sú najšetrnejšie. Chráňte ich pred vplyvom magnetického a elektrického poľa, odložte si ich na bezpečné miesto, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Vodotesné hodinky nie sú nezničiteľné, vyhnite sa preto horúcej vode. Hodinky by nemali prísť do kontaktu s kozmetikou ako parfum, lak na vlasy či odličovač, tie by mohli poškodiť remienok či tesnenie.

Nesprávne čistenie

Náramkové hodinky je potrebné pravidelne čistiť. Zabudnite však na chemikálie (rozpúšťadlá, benzín, alkohol, saponáty, lepidlá) a krémy, zvoľte skôr čistú vodu a jemnú handričku (napr. na okuliare). Vodotesné hodinky môžete umývať mydlom pod studenou tečúcou vodou, tie ostatné pretrite navlhčenou handričkou a nechajte prirodzene osušiť.

Čo sa samotného remienka týka, aj ten sa odporúča čistiť na pravidelnej báze v závislosti od materiálu, z akého je zhotovený. Náramky z kože chráňte pred vlhkom a vodou, aby sa nezdeformovali, nestratili farbu či sa inak znehodnotili.

Neodborná manipulácia

Výmenu batérie radšej zverte odbornému servisu. Odborník môže rovno skontrolovať aj vodotesnosť a stav strojčeka (aspoň raz ročne, prípadne pri každom otvorení puzdra). V prípade oceľového náramku si pri návšteve hodinára dajte prekontrolovať aj stav remienka. Povolené osky môžu mať za následok stratu alebo vážne poškodenie hodiniek spôsobené nárazom či pádom.

 

Či už máte drahé alebo lacné hodinky, pod vodou v žiadnom prípade nemanipulujte s korunkou či inými časťami hodiniek. Predídete tak tomu, aby sa voda dostala do ich vnútornej časti a došlo k ich poškodeniu.

 

 

Article Categories:
Ako na to