mar 7, 2023
214 Views
Komentáre vypnuté na Podceňovať vyšetrenie očí u detí sa neoplatí

Podceňovať vyšetrenie očí u detí sa neoplatí

Written by

Žmúri vaše dieťa pri pozeraní do diaľky? Sedí blízko televízora alebo sa sťažuje na bolesti hlavy? Pravdepodobne má problémy so zrakom. V prípade, že spozorujete niektorý z uvedených príznakov, objednajte sa na očné vyšetrenie. Očná klinika vďaka jednoduchému vyšetreniu odhalí zrakovú poruchu a lekári vám odporučia adekvátne riešenie zdravotného problému.

Oči ako dôležitý zmyslový orgán

Vďaka očiam vnímame až 80 % podnetov. Pre deti je zrak prostriedkom spoznávanie okolia, rozoznávania farieb, získavania zručností, učenia sa a iných dôležitých rozvojových faktorov. Deti, ktoré majú problémy so zrakom sa sťažujú na bolesti hlavy a počas školského veku sa u nich môže zhoršiť prospech. Zrakové ochorenia a problémy nedokážu deti definovať samé, a preto je potrebné, aby rodičia nepodceňovali varovné signály. Okrem bolestí hlavy ide o časté dotyky očí, používanie hračiek v blízkosti očí, sledovanie diania s naklonenou hlavou, čítanie knižky z blízka alebo sedenie v tesnej blízkosti televízora. Vyšetrenie očí realizuje očná klinika alebo oftalmologická ambulancia.

Kedy sa deťom vyšetruje zrak

Prvé vyšetrenie zraku absolvujú deti ihneď po narodení. Následne je všetko na vás. Ak u detí nepozorujete zrakové problémy, odporúčaný vek pre ďalšie zrakové vyšetrenie je 2 roky. Následne je potrebné s deťmi chodiť na preventívne prehliadky pravidelne podľa odporúčaní lekára. Pri spozorovaní problémov, môžete očného lekára kontaktovať skôr. Očné vyšetrenie realizované u pediatra nie je dostačujúce, keďže pediater nedisponuje špeciálnymi prístrojmi. Očná klinika je pre vyšetrenie detí tým najlepším riešením a voľbou.

Bezbolestné a rýchle vyšetrenie zraku u detí

Veľa rodičov sa obáva, že dieťa nebude pri vyšetrení spolupracovať, a preto ho odkladajú. Obavy nie sú na mieste, keďže očné kliniky pre deti vyšetrujú zrak najmenších pacientov pomocou binokulárneho autorefraktometra. Tento prístroj dokáže na diaľku odhaliť zrakové nedostatky, a to dokonca zo vzdialenosti jedného metra. Je určený na diagnostikovanie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu.

Včasná diagnóza je zárukou úspešnej liečby

Očná klinika dieťaťu oči vyšetrí, odhalí nedostatky a navrhne adekvátnu liečbu. Dokonca aj nutnosť nosenia dioptrií nie je pre deti až tak veľká prekážka, ako si myslíte. Detské okuliare sú vyrobené s ohľadom na potreby najmenších a hrajú všetkými veselými farbami. Približne do 7 roku života dieťaťa je možné rýchlo riešiť veľkú časť zrakových nedostatkov. Veľkým strašiakom je tupozrakosť. U malých detí je tupozrakosť dobre liečiteľná nosením okuliarov a zakrývaním jedného oka. Liečba u dospelých ľudí je komplikovaná a enormne znižuje kvalitu života.

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu · viem viac