mar 9, 2023
296 Views
Komentáre vypnuté na Ako bývať zeleno a ušetriť

Ako bývať zeleno a ušetriť

Written by

Otázka šetrenia a ekológie sa dostáva čoraz viac do popredia. Energetická sebestačnosť v prípade bývania znamená značnú úsporu a z environmentálneho pohľadu trvalú udržateľnosť. Bývať zeleno nie je tak zložité, ako si myslíte. Kľúčovým faktorom, ktorý určuje nízkonákladovosť stavby je výber stavebného materiálu. V prípade rekonštrukcie ide predovšetkým o izolačné materiály, ktoré zateplia budovu.

Bývať zeleno vyžaduje vstupnú investíciu

Pre vykročenie k zelenej budúcnosti existuje veľa argumentov, ale pre väčšinu ľudí zohráva hlavnú úlohu finančná stránka. Vstupná investícia pri výstavbe nízkoenergetického alebo pasívneho domu je vyššia ako u klasickej stavby. Rovnako je na tom aj rekonštrukcia domu. Zateplenie domu kvalitnými materiálmi je náročné z hľadiska vstupnej investície. Musíte si uvedomiť, že investícia sa vám po pár rokoch bývania vráti a následne budete vďaka zatepleniu energeticky sebestační.

Výber izolačných materiálov

Rozhodujúcim faktorom pre ekologické domy je výber stavebných a izolačných materiálov. Ideálnou kombináciou je brúsená tehla alebo drevo v spojení s izoláciou ISOVER. Pri zateplení domu myslite na všetky detaily a usilujte sa o nielen tepelnú, ale tiež zvukovú izoláciu a ochranu v prípade požiaru. Zateplenie domu izolačnými materiálmi ISOVER je možné od podlahy až po strechu. Tento izolačný materiál je závislosti od druhu vhodný pre:

– izoláciu stien a fasád

– izoláciu podláh

– izoláciu stropov, plochých i šikmých striech

– suterénov a iných častí budov

Prečo sa pustiť do zateplenia domu

Pre váhavcov sme pripravili prehľad najrelevantnejších dôvodov, prečo sa pustiť do stavby ekologického domu alebo zateplenia staršej stavby.

Úspora na energiách

Podľa prieskumov a štatistík usporíte na energiách až 50 % výdavkov. Ide o výdavky na kúrenie a chladenie interiéru. Ak sa rozhodnete pre stavbu pasívneho domu, ušetríte oproti klasickému domu až 97 % výdavkov na energiách. A to sa veru oplatí, čo poviete?

Rýchla návratnosť investície

Odborne odvedené zateplenie domu realizované overenými materiálmi má z hľadiska úspory rýchlu návratnosť vstupnej investície. V priemere ide o obdobie 4 až 5 rokov. Nehovoriac o tom, že zateplením domu sa zvýši cena nehnuteľnosti a predĺži jej životnosť bez straty funkčnosti.

Komfort bývania

Komfort bývania nezávisí len od teplotného komfortu. Výberom a realizáciou zateplenia sa zníži prienik vlhkosti cez tepelné mosty do interiéru. Vďaka tepelnej bariére sa nebude vo vnútorných priestoroch tvoriť kondenz, pleseň a živná pôda pre baktérie. Počas leta v zateplenom dome nehrozí prehrievanie interiéru.

Estetické a ekologické hľadisko

U starších domov dochádza k degradácii fasády z hľadiska funkčnosti i vzhľadu. Zateplením domu získate novú, moderne vyzerajúcu fasádu. Izolačné materiály v spojení s vodoodpudivými omietkami majú dlhú životnosť a odolávajú všetkým poveternostným podmienkam. Nesmierne dôležité je ekologické hľadisko spomínané v úvode. Zateplené domy produkujú menej CO2 a zanechávajú tým menšiu uhlíkovú stopu.

 

Meta description:

 

 

 

 

Article Tags:
Article Categories:
Ako na dom a zahradu