nov 23, 2016
1867 Views
Komentáre vypnuté na Nevidíte do diaľky? Pomôcť môže operácia krátkozrakosti

Nevidíte do diaľky? Pomôcť môže operácia krátkozrakosti

Written by

Žmúrite na tabuľu či televízor, ľudí v diaľke ste si zvykli spoznávať podľa chôdze a kupujete si lístky do kina radšej do prvých radov? Tak ste zrejme krátkozrakí a tým ste sa zaradili medzi tretinu populácie. Čo s tým a ako sa toho zbaviť?

Čo to je krátkozrakosť?

Krátkozrakosť je ochorenie, pri ktorom sa svetelné lúče prechádzajúce cez šošovku zbiehajú ešte pred sietnicou, čím vzniká na sietnici rozmazaný obraz. Krátkozrakosť alebo myopia patrí medzi najčastejšie refrakčné vady. Ľahká a stredná forma sa zvyčajne prejaví v období puberty a po jej skončení sa zastaví aj zhoršovanie ochorenia. Tretia a najťažšia forma môže viesť až k degeneratívnemu poškodeniu oka.

Čo to znamená v praxi? V podstate vidíte takmer všetko ako tí, ktorí netrpia krátkozrakosťou. Vzdialené veci však nemajú ostré hrany a sú neostré. Práve kvôli tomu nedokážete prečítať text v diaľke. Pochopiteľne, všetko závisí aj od stupňa krátkozrakosti. V prípade, že máte veľmi slabé oči, mnohé veci v diaľke nerozpoznáte.

Pomôžu okuliare, šošovky i operácia krátkozrakosti

Problémy s krátkozrakosťou sa dajú vyriešiť viacerými spôsobmi. Môžete siahnuť po okuliaroch. Krátkozrakosť sa upravuje mínusovými dioptriami, takže šošovky v okuliaroch sú v strede sklíčka úzke a na okrajoch rozšírené. Ak vám z rôznych dôvodov nosenie okuliarov prekáža, rovnako spoľahlivo fungujú šošovky.

Inou možnosťou je operácia krátkozrakosti, ktorá tento problém v podstate vyrieši natrvalo. Hoci je operácia krátkozrakosti dnes naozaj bezpečnou a úplne bežnou, nie je určená pre každého. Na operáciu sa nehodia pacienti, ktorých zrak sa ešte mení, teda deti a dospelí s neustálenými dioptriami.

Operácia krátkozrakosti je rýchly a bezbolestný zákrok. Niekoľko hodín po operácii môže nastúpiť bolesť, no nejde o trvalú záležitosť a pri dnešných moderných metódach môžete ísť o dva či tri dni do práce. Dokonca existujú aj operačné postupy, pri ktorých sa krátkozrakosť upraví priamo vo vnútri rohovky, vďaka čomu bolesť neucítite ako po odoznení anestézie. Zrak sa viditeľne zlepší prakticky okamžite a jeho ostrosť sa ustáli rýchlejšie ako pri starších typoch operácií.

Foto: Bigstockphoto

 

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu