dec 19, 2017
1518 Views
Komentáre vypnuté na Netrápte sa s okuliarmi. Riešením je laserová operácia očí

Netrápte sa s okuliarmi. Riešením je laserová operácia očí

Written by

Súčasný spôsob života i práce, celodenné pozeranie do monitorov, ale aj prirodzené starnutie príliš nefandia dobrému zraku. Zhoršené videnie sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Na korekciu dioptrických chýb sa dnes už okrem klasických okuliarov a kontaktných šošoviek čoraz viac využíva laserová operácia očí.

Stručne o problémoch

Pri krátkozrakosti sa svetelné lúče zbiehajú pred sietnicou, kvôli čomu sa na sietnici obraz nepremieta ostro. To sa následne prejaví zhoršeným videní do diaľky. Mimochodom, ide o najčastejšiu očnú chybu vôbec. Ďalekozrakosť zase znamená, že svetelné lúče pretnú až za sietnicou oka, takže obraz je opäť neostrý, čo sa prejavuje zlým videním nablízko. Obe tieto chyby sa spájajú so schopnosťou zaostriť na vzdialené alebo blízke objekty.

Dôkladné vyšetrenie

Oslovila aj vás laserová operácia očí? Samotnému zákroku predchádza ešte skutočne dôkladné vyšetrenie trvajúce približne dve hodiny. Očný lekár počas toho zisťuje zakrivenie prednej i zadnej plochy rohovky, vzdialenosť medzi rohovkou a dúhovkou i to, aké dlhé je oko. Pri vyšetrení sa tiež vytvorí mapa danej dioptrickej vady. Tá je pre každé oko unikátna rovnako, ako je to v prípade odtlačku prsta. Potom sa podľa tejto mapy dá určiť charakteristika dioptrickej chyby a jej korekcia.

Vysoká úspešnosť

Podľa vyšetrenia očný lekár môže určiť, či je pre vás laserová operácia vôbec vhodným riešením a tiež to, aká operačná metóda je vo vašom prípade najlepšia. Výhodou laserových operácií očí je ich vysoká úspešnosť. Samozrejme, ako vo všetkom, ani tu nie je zaručená na 100 %. Každé tkanivo sa totiž vyznačuje inými biomechanickými vlastnosťami, preto je aj reakcia na zákrok individuálna. Vo všeobecnosti ale úspešnosť laserových operácií očí presahuje 95 %. Za neúspech sa pri tomto meraní považuje aj to, ak sa pacientovi po niekoľkých mesiacoch zrak zhorší.

 

Foto: Bigstockphoto

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu