aug 10, 2021
609 Views
Komentáre vypnuté na Na čo dať pozor pri pokladaní novej plechovej strechy?

Na čo dať pozor pri pokladaní novej plechovej strechy?

Written by

Nová strecha je projekt, ktorý si zaslúži dôkladné plánovanie a poriadnu prípravu. A hoci je pokládka plechovej strešnej krytiny pomerne jednoduchá a časovo nenáročná, predsa len je dôležité myslieť dopredu a skladbu konštrukcie naplánovať s dôrazom na následné využitie podkrovného priestoru v budúcnosti.

Obytné či neobytné podkrovie?

Spôsob využitia podkrovného priestoru je presne ten fakt, ktorý má vplyv na konštrukciu strešného plášťa. Pokiaľ bude vaša strecha zakrývať podkrovný priestor, ktorý neslúži a v budúcnosti ani nebude slúžiť na bývanie, neprevetrávaná strecha bude v tomto prípade tou správnou voľbou. Ak však miestnosti pod strechou budú slúžiť na bývanie, budete musieť použiť aj tepelnú izoláciu a tu je už potrebné voliť typ strešnej konštrukcie s prevetrávaním.

Aký typ plechovej strešnej krytiny vybrať?

Výber plechovej strešnej krytiny vôbec nie je taká jednoduchá záležitosť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nie je to len o tom, aký profil plechu sa vám páči. Práve pri jeho výbere je potrebné zohľadniť niekoľko základných faktorov. V prvom rade je rozhodujúci plánovaný tvar, veľkosť a sklon samotnej strechy. Do úvahy je potrebné zobrať aj klimatické podmienky v danom regióne. No a výber typu tepelnej izolácie bude v skladbe strešného plášťa tiež zohrávať určitú úlohu. Až teraz, keď už máte jasno v základných kritériách, sa môžete vrhnúť na výber konkrétneho typu strešnej krytiny.Na čo dať pozor pri pokladaní novej plechovej strechy?

Profilované alebo falcované plechy?

Ak sa vám páči strecha z profilovaných plechov a môžete si ju v závislosti od jej sklonu či tvaru dovoliť, stačí si len vybrať ten správny profil. Tento typ plechu je možné ukladať priamo na strešné laty a izolačná vrstva sa potom ukladá medzi jednotlivé krokvy. Pokiaľ sa rozhodnete na zateplenie strechy použiť izolačné PIR dosky, tie sa umiestňujú medzi krokvy a latovanie. V každom prípade však nezabudnite použiť difúznu fóliu pod latovanie a parotesnú fóliu z opačnej strany izolačnej vrstvy.

To isté platí aj pri použití trapézovej strešnej krytiny. Aj tu máte možnosť zvoliť si z celého radu rôznych profilov, či už podľa sklonu a tvaru strechy, alebo podľa osobných preferencií. Strešný plášť z falcovaného plechu má trochu odlišnú skladbu ako pri plechoch profilovaných. Ten sa neukladá priamo na laty, ale na pevný celoplošný povrch z dosiek z hrúbkou min. 24 mm. Hrúbka nosného podkladu je však variabilná a závisí od podmienok zaťaženia strešnej konštrukcie. Ak by vás lákalo na celoplošný podklad použiť dobre známe OSB dosky, vzhľadom na ich materiálové vlastnosti to nie je až taký dobrý nápad. Ich celková životnosť a pevnosť pre takýto účel nie sú dosť postačujúce.

Pri montáži strešného plášťa nikdy nezabúdajte na to, že len správne zvolená a precízne zmontovaná strecha vám zaručí bezproblémové užívanie a dostatočný tepelný, ale tiež akustický komfort.

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu