dec 17, 2015
1943 Views
Komentáre vypnuté na Môže byť burger v Bratislave gastronomický zážitok?

Môže byť burger v Bratislave gastronomický zážitok?

Written by

Dobrý hamburger patrí medzi najlepšie jedlá na svete a nedajú naň dopustiť ani známi šéfkuchári. Dobrý hamburger sa však diametrálne odlišuje od fastfoodovej ikony, ktorú vo svojom dokumente Super Size Me z roku 2004 testoval obetavý Morgan Spurlock. Lenže mnohé burgery, ktoré si dnes môžete objednať na donášku, sa viac podobajú na model z dokumentu. Ako si teda vybrať a naozaj si pochutnať?

Základom je kvalitné mäso

Prapredok dnešných burgerov vznikol niekedy v stredoveku, keď sa kupci zo severu Nemecka naučili od Tatárov škrabať surové hovädzie a niekomu napadlo upiecť ho. A hoci sa dnes hamburgery robia z mnohých druhov mäsa, kvalitná hovädzina zostáva základom klasiky. “Ideálne je, keď má mäso 20% tuku,” hovorí Kristína Bartová, ktorej burgery patria medzi najlepšie v Bratislave. “Dôležitý je nielen výber, ale aj spôsob mletia mäsa, aby sa z neho neoddelil tuk,” pokračuje špecialistka na burgery.  Aj grilovanie mäsa je kumšt. “Musíte myslieť na šťavy vo vnútri placky a zohľadniť zrelosť mäsa a vek zvieratka, z ktorého pochádza. Preto veľmi záleží aj na výbere dodávateľa,” zdôrazňuje K. Bartová.

Domáca žemľa

Keď kuchár Walter Anderson v roku 1916 uložil kus mäsa do prvej okrúhlej žemle, bol na  seba patrične hrdý. Môžeme tušiť, ako by asi hodnotil pečivo, keby si urobil ochutnávku hamburgerov na Slovensku. Premočené, staré, alebo ktoviekde kupované žemle pokazia dojem aj z tej najlepšej náplne. “Pri príprave hamburgera – koniec koncov ako  pri každom jedle –  nemôžete podceniť vôbec nič. Najlepšie sú maslové žemle krátko opečené z jednej strany,” hovorí K. Bartová, ktorá pôsobí v gastronómii už 18 rokov. Ako dodáva, aj vrstvenie ingrediencií výrazne ovplyvňuje stav, v akom k vám donáška príde.

Harmónia chutí

Všetko, čo burger Bratislava obsahuje v priestore medzi polovičkami žemle, by malo vyzdvihnúť chuť šťavnatého mäsa. “Či už ide o zeleninu, volské oko, slaninku, syry alebo omáčky, nič z toho nesmie na seba strhávať prílišnú pozornosť. Preto nielen spracovanie mäsa, ale aj príprava omáčok a majonéz prebieha v našej kuchyni,” prízvukuje K. Bartová. Vyrobiť burger tak, aby uspokojil aj náročných gurmánov, je teda naozaj umenie. A kuchári, ktorí ho ovládajú, sú dnes ešte stále vzácnosťou.

Article Categories:
Ako na to