dec 17, 2015
2415 Views
Komentáre vypnuté na Aké okná si zvoliť: plastové alebo drevené?

Aké okná si zvoliť: plastové alebo drevené?

Written by

Dospelý človek bude aspoň raz v živote pri výmene okien stáť pred voľbou: zvoliť si plastové okná alebo drevené okná?

Obe majú svoje výhody aj nevýhody. Prinášame vám preto zoznam najdôležitejších vecí, ktoré by ste pri výbere mali zohľadniť.

Životnosť plastových a drevených okien

Koľko vám okná vydržia závisí na mnohých faktoroch. Preto sa nedá s úplnou presnosťou určiť, koľko rokov vám vydržia.

Podľa výrobných štandardov sa životnosť plastových okien odhaduje na 25 až 35 rokov a pri drevených oknách na 80 až 100 rokov. Pri dreve sa však táto životnosť dá podľa predĺžiť pri dobrej starostlivosti. Avšak pri náročných podmienkach to môže byť 8 až 10 rokov pri nulovej alebo minimálnej starostlivosti.

Treba sa však riadiť aj tým, akou výrobnou technológiou boli okná vyrobené a nadizajnované.  Je dôležité, aby sa nečistoty a vlhkosť nedostávali do zasklievacej drážky. To by malo za následok postupné kazenie dreva aj plastu.

 

Údržba plastových a drevených okien

So životnosťou súvisí aj údržba okien. Všeobecne platí, že drevené okná budú vyžadovať oveľa väčšiu údržbu. Ak by ste ju podcenili, drevo by časom degradovalo. Vlhkosť, dážď, sneh, poveternostné podmienky, to všetko na drevo vplýva. Preto sa treba o drevo starať a pravidelne ho farbiť ochranným náterom, ktorý zvýši jeho životnosť. Na druhej strane, plastové okná si nevyžadujú náter. Stačí pravidelne vetrať, aby sa rosením okná neznehodnotili a aspoň raz do roka.

 

Cena okien

Cena patrí stále k dôležitým faktorom pri rozhodovaní. Cenník plastových okien je spravidla lacnejší. Keďže sú aj menej náročné na údržbu, nebudete musieť platiť za pravidelné nátery na drevené okná.

Ale keďže okná sú dlhodobá investícia, cena by nemala byť najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní. Príliš lacné môže znamenať aj nekvalitné výrobné technológie alebo menej kvalitné materiály, z ktorých sa okenné rámy vyrábajú.

 

Typ nehnuteľnosti

Síce plastové okná dnes už patria k bežným typom okien, nemusia sa hodiť ku každej nehnuteľnosti. Ide hlavne o staršie a dobové budovy, ku ktorým sa nemusia hodiť.

Article Categories:
Ako na dom a zahradu