nov 12, 2019
873 Views
Komentáre vypnuté na Miernosť sa dnes nenosí

Miernosť sa dnes nenosí

Written by

Kto navštívi počas vianočných sviatkov bohoslužby, bude počuť liturgické čítania o svetle sveta. Hodia sa do vianočného času tesne po zimnom slnovrate. My sme sa však akosi rozhodli, že tých pár sviečok je málo.

Všetko to začalo, keď do našich domácností pred sto či sedemdesiatimi rokmi dorazil vianočný stromček. Tento pôvodný odpad zo zimnej prerezávky stromových fariem sa rýchlo zabýval aj v slovenských obývačkách ako symbol Vianoc. A samozrejme, stromček musel byť vyzdobený. Všetky možné vianočné ozdoby, gule, reťaze strihaný alobal, postavičky, veľká hviezda na stromčeku – to všetko znásobovalo trblietanie sviečok, ktoré si tiež našli cestu na vianočný stromček. Že kombinácia otvoreného ohňa a smrekovej čečiny nie je dobrá kombinácia, to zdôrazňujú požiarnici každý rok a každý rok sa nájde niekto, kto chce overiť, či to varovanie stále platí.

Od vianočného stromčeka ozdobeného sviečkami je len krok k modernejšie ozdobenému stromčeku, ktorý bol ožiarený reťazami s elektrickými žiarovkami. Lampy sú neporovnateľne bezpečnejšie a tento spôsob zdobenia pretrval až dodnes. Len vianočné osvetlenie je dnes vyrábané z LED žiariviek. Tie sú jasnejšie, trvanlivejšie a spotrebujú na svietenie zlomok energie – vlastne – je to inak. LED žiarivky spotrebujú na svietenie rovnako energie, ako bežné žiarovky – ibaže LED žiarivky neprodukujú ten úžasný objem odpadového tepla. Znamená to úsporu energie a teda viac peňazí na darčeky a ďalšie vianočné dekorácie. Ostatne, tie sa od stromčekov už rozliezli po celom byte. Čo by to boli za Vianoce bez vianočného obrusa na stole, špeciálneho vianočného stolovania, vianočných nálepiek v oknách, vianočného venca na vchodových dverách?

Vianočné dekorácie sa menia každú sezónu. Raz je hitom čierny vianočný stromček, potom biely a nakoniec zelený – ale od výroby zasnežený.

A nesmieme zabudnúť na to, že vianočné dekorácie sa dostávajú z domu aj do exteriéru. Vianočné osvetlenie a celé peripetie s ním najlepšie sparodoval Chevy Chase ako Clark Griswold. Ale pri pohľade na niektoré ulice v našich mestách a dedinách človek rýchlo nadobudne dojem, že to nebola paródia, ale najlepšia propagácia.

Article Categories:
Ako na domácnosť