mar 16, 2023
257 Views
Komentáre vypnuté na Ľadová káva po japonsky. Ako si doma pripraviť perfektnú flash brew?

Ľadová káva po japonsky. Ako si doma pripraviť perfektnú flash brew?

Written by

Ľadová káva je v poslednej dobe veľmi populárna a veľa kávičkárov sa snaží vylepšiť svoje zručnosti v príprave tohto osviežujúceho nápoja. Medzi rôznymi spôsobmi prípravy ľadovej kávy sa objavuje aj japonská metóda prípravy známa ako “flash brew”. Táto metóda má množstvo výhod a pomáha zachovať charakteristické chute kávy. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je flash brew a ako si môžete doma pripraviť perfektnú japonskú ľadovú kávu.

Čo je japonská ľadová káva – flash brew?

Japonská ľadová káva, známa aj ako flash brew, je metóda prípravy kávy, ktorá vznikla v Japonsku a neskôr sa rozšírila do celého sveta. Na rozdiel od iných druhov ľadovej kávy, kde sa káva varí alebo sa pridáva do studenej vody a nechá sa odpočívať, japonská ľadová káva je charakteristická rýchlou extrakciou kávy s použitím teplej vody, ktorá je potom okamžite ochladená na ľad. Tento proces umožňuje zachovať jemnosť a ovocný chuťový profil kávy. Metóda flash brew sa používa na prípravu čerstvej a výraznej kávy s jemnými kvetinovými a ovocnými tónmi. V Japonsku sa táto metóda prípravy kávy často používa na prípravu kávy počas leta, keď je veľmi horúco a vlhko.

Čo potrebujete na prípravu japonskej ľadovej kávy?

Na prípravu japonskej ľadovej kávy budete potrebovať nasledujúce veci:

  • mletá káva
  • čistá voda
  • ľadové kocky
  • konvička alebo hrnček na kávu
  • papierové vrecká na filtrovanie kávy
  • váha a odmerná lyžica
  • časovač

Ako si doma pripraviť perfektnú flash Brew ľadovú kávu?

Teplé letné mesiace sa pomaly blížia, a to znamená, že sa blíži aj obdobie ľadových káv. Pokiaľ máte chuť na japonskú ľadovú kávu, toto je návod, ktorý vám v príprave pomôže:

Použite čerstvú a kvalitnú kávu

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú chuť ľadovej kávy, je kvalita kávy, ktorú používate. Použite vždy čerstvú a kvalitnú kávu, ktorá bola pražená len nedávno. Pre ľadovú kávu by ste mali použiť svetlú praženú kávu s jemnými ovocnými alebo kvetinovými tónmi, ktoré sa pri flash brew príprave vynikajúco prejavia.

Použite správne množstvo kávy

Správne pomery sú dôležité pre dosiahnutie dokonalého výsledku. Použite pomer jedna ku desiatim, to znamená jednu čajovú lyžičku kávy na 100 ml vody. Ak chcete pripraviť väčšie množstvo kávy, jednoducho zväčšite tieto pomery. Zvyčajne sa však používa 15 gramov mletej kávy na 250 mililitrov vody. Na flash brew sa najlepšie hodia zrná s jemným a ovocným profilom. Zrná však musia byť čerstvo namleté. Mali by ste sa tiež uistiť, že máte správnu hrúbku mletia, pretože príliš hrubé mletie môže spôsobiť slabú chuť a príliš jemné mletie môže spôsobiť horkosť.

Použite teplú vodu

Napriek tomu, že ide o ľadovú kávu, použite teplú vodu na extrakciu kávy. Voda by mala byť teplá, ale nie horúca, ideálne medzi 90-95 stupňami Celzia. Horúca voda by mohla spôsobiť horkosť a potlačiť jemné chute kávy. Pred použitím nechajte vodu odstáť niekoľko sekúnd, aby teplota klesla.

Príprava kávy

Do filtra prelejte kávu a zalejte teplou vodou. Keďže flash brew sa vyznačuje rýchlou extrakciou, postupujte rýchlo. Kávu nechajte lúhovať asi 30-60 sekúnd. Ak používate menej kávy, znížte čas lúhovania. Po krátkom lúhovaní odstráňte filter a prelejte kávu do nádoby s ľadom. Voda sa musí ihneď ochladiť, aby sa zachovali chuťové vlastnosti kávy.

Servírovanie ľadovej kávy

Vylejte ľadovú kávu do pohára s ľadom a doplňte horúcou vodou podľa svojho vkusu. Tento krok sa nazýva “dilúcia” a pomáha zmierniť silnú chuť kávy a priniesť do kávy viac objemu. Môžete pridať mlieko, cukor, ale aj vanilkový, čokoládový či kokosový sirup. Ak máte radi korenisté chute, pokojne do kávy pridajte škoricu či klinčeky. Pre tých, ktorí máte radi kávu s alkoholom, môžete do kávy pridať napríklad Bailey’s likér. Na ozvláštnenie tiež môžete použiť ochutené ľady s príchuťou citróna, mäty alebo maliny.

Ľadová japonská káva – flash brew

Flash brew ľadová káva je osviežujúci nápoj, ktorý môžete pripraviť aj v pohodlí vášho domova. Správne zvolené zrná, správne mletie a teplota vody sú kľúčovými faktormi pre dosiahnutie dokonalého výsledku. Pamätajte si, že táto metóda prípravy sa vyznačuje rýchlou prípravou a extrakciou, preto postupujte rýchlo a presne. Pokiaľ sa budete riadiť týmito jednoduchými krokmi, môžete si vychutnať osviežujúcu a výraznú japonskú ľadovú kávu aj z pohodlia vášho domova.

Article Categories:
Ako na to · viem viac