feb 28, 2023
187 Views
Komentáre vypnuté na Je dôležitejší materiál alebo tvrdosť matraca?

Je dôležitejší materiál alebo tvrdosť matraca?

Written by

Počas výberu matraca je nutné sa sústrediť na dva najdôležitejšie parametre, a to tvrdosť matraca a materiál. Informačný boom spôsobuje, že sú ľudia zmätení a nevedie si správny matrac vybrať. Je pri výbere matraca dôležitejšie prihliadať na materiál alebo na tuhosť?

Kedy je dôležitá tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca je pre zdravého človeka predovšetkým synonymom pohodlia. Niektorí ľudia preferujú mäkké a iní tvrdé matrace. Ľudia, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom musia na tvrdosť matracov pozerať z iného uhla. Nevhodne vybraný matrac môže problémy prehĺbiť alebo naopak ich zmierniť. Príliš tvrdý matrac po celú noc tlačí na kĺby a neumožňuje uvoľnenie svalstva. Ani príliš mäkký matrac nie je veľmi zdravý. Mäkkosť spôsobuje, že spíte v nesprávnej polohe resp. vaše telo je až príliš zakrivené.

Výber tvrdosti matraca musíte podriadiť aj tomu, koľko vážite a v akej polohe radi spíte. Ľudia s nadváhou potrebujú silnejšiu oporu tela, a preto sú pre nich lepším variantom tvrdšie matrace. Tvrdé matrace sú vhodné aj pre ľudí, ktorí radi spia na bruchu a chrbte. Ľahší ľudia a spáči na boku by mali preferovať matrace mäkšie.

Čo robiť, keď tvrdosť nesadne

Vhodnú tvrdosť matraca nie každý odhadne podľa tabuliek alebo popisu. Ideálne je nájsť predajcu, ktorý vám poskytne zopár dní na vyskúšanie matraca. V priebehu týždňa by ste mali vedie či ste našli pre vás adekvátny matrac. Ak ste matrac kúpili od predajcu, ktorý výmenu neumožňuje, dokážete tuhosť matraca zmeniť vďaka vrchnému matracu tzv. topperu. Vrchný matrac zmäkčuje a udržuje lôžko v perfektnom hygienickom stave.

Kedy je dôležitý materiál matraca

Materiál, z ktorého je matrac vyrobený, ovplyvňuje podobne ako tvrdosť spánkový komfort. Väčšine ľudí vyhovuje matrac z pamäťovej peny. Pena sa prispôsobí telu a drží ho v správnej polohe. Pamäťová pena je pre komfortný spánok ideálnym materiálom. V prípade, že trpíte silnými bolesťami chrbtice, kúpte matrac latexový alebo penový. Antibakteriálne a penové matrace ocenia alergici. V týchto matracoch sa neusádza vlhkosť a ani prach. Alergikom odporúčame k matracu dokúpiť poťah, vďaka ktorému sa lepšie udržuje hygiena.

Iste ste sami pochopili, že matrace z pamäťovej peny sú dobrou voľbou takmer pre každého. Tento perfektný materiál sa využíva nielen na výrobu matracov. Ideálny je tiež ako materiál do anatomických vankúšov.

 

 

Article Categories:
viem viac