feb 27, 2023
338 Views
Komentáre vypnuté na Čo znamená VIN číslo a aké informácie o vozidle nám prezradí?

Čo znamená VIN číslo a aké informácie o vozidle nám prezradí?

Written by

Pri poisťovaní vozidla, ale aj pri jeho kúpe sa s pojmom VIN číslo stretneme často. Vedeli by ste, kde ho hľadať a na čo slúži? Čo všetko vieme vyčítať z jedinečného kódu vozidla?

Máte VIN číslo. Nenechajte sa oklamať

VIN číslo (z angl. Vehicle Identification Number) je podrobný 17-miestny kód vozidla obsahujúci kombináciu čísel a písmen anglickej abecedy (s výnimkou I, O a Q, ktoré by mohli byť ľahko zameniteľné s 1 a 0), je to čosi ako rodné číslo auta. Tento kód slúži na medzinárodnú identifikáciu vozidiel.

Každý výrobca auta má svoju 3-miestnu značku a tá sa udáva na začiatku VIN čísla. Na prvom mieste kódu je označenie pôsobiska výrobcu, na druhom je označenie štátu, kde bolo vozidlo vyrobené. Ak sa na treťom mieste kódu nachádza číslo 9, vaše auto pochádza zo série, v ktorej nebolo vyrobených viac ako 500 kusov vozidiel.

Štvrté až deviate číslo VIN kódu patrí popisnému kódu vozidla, zaznamenáva konštrukčné a technické špecifikácie vozidla. Miesta 10 až 17 tvorí poradové výrobné číslo vozidla. Vďaka tomu, že poznáme VIN číslo nášho auta, si vieme k nemu dokúpiť vhodné náhradné diely, no takisto je to vynikajúci pomocník v prípade overenia kilometrov vozidla.

Kupujete ojazdené vozidlo? Kontrola VIN čísla je určite namieste. Ak máte akékoľvek pochybnosti, niečo sa vám nepozdáva alebo je VIN číslo nečitateľné nemusí to ihneď signalizovať nezákonnú činnosť. Rozhodne však treba zvýšiť ostražitosť. Našťastie, na Slovensku máme autority, ktoré vedia overiť pravosť identifikátorov vozidla. Sú to pracoviská kontroly originality (www.ko.sk).

Overenie kilometrov podľa VIN cez online službu vás môže ochrániť pred podvodníkmi, ktorí sa usilujú manipuláciou s najazdenými kilometrami ohúriť kvalitou a výkonnosťou auta a aj umelo navýšiť jeho cenu.

Ukážka VIN čísla. Zdroj: ko.sk

Ukážka VIN čísla. Zdroj: ko.sk

 

Myslite na overenie vozidla podľa VIN

Každé vozidlo má svoje jedinečné číslo, s ktorým je evidované počas celej svojej životnosti, až kým nenavštívi šrotovisko. Je umiestnené na karosérii vozidla. Je tam vyryté a tiež je zapísané na výrobnom štítku, ktorý je upevnený na karosérii. Niektoré vozidlá majú VIN číslo viditeľné aj pod čelným sklom.

Nie je tam? Skúste skontrolovať držiak pravého predného tlmiča, štítok na motore alebo stĺpik pri dverách. Ak sa vám nechce pátrať po VIN čísle vo vozidle, existuje aj jednoduchšia cesta, a to nazrieť do technického preukazu vozidla (Osvedčenia o evidencii vozidla). VIN číslo nájdete uvedené aj v servisnej knižke vozidla alebo v bielej karte z poistky.

Kupujete ojazdené vozidlo a máte v pláne preskúmať jeho históriu? Požadujte od predajcu ODO-Pass alebo si vypýtajte VIN číslo. Overenie vozidla podľa VIN vám dá istotu, že si kupujete vozidlo v takom stave, aký uvádza predajca.

Bolo vozidlo havarované? Nestočili mu kilometre? Stav z odometra je odpisovaný na každej zákonnej kontrole vozidla a je evidovaný v oficiálnom štátnom registri. Ak počet najazdených kilometrov v histórii vozidla rokmi pravidelne stúpal, nekupujete mačku vo vreci.

Ak však bolo pri overení VIN čísla zistené, že sa s odometrom manipulovalo, od tohto obchodu ruky preč. Stáčanie kilometrov je nekalou obchodnou praktikou a vo väčšine prípadov aj trestným činom. A vy určite nechcete jazdiť na vozidle, ktoré je krásne zvonka, ale oproti stavu odometra neúmerne opotrebované vnútri. Takéto vozidlo môže znamenať pre vás a vašu rodinu dokonca bezpečnostné riziko.

 

zdroj: freepik.com

 

Article Categories:
Ako na to