jan 30, 2017
1286 Views
Komentáre vypnuté na Idete na svoju prvú lyžovačku? Toto sú 4 veci, na ktoré by ste sa mali pripraviť

Idete na svoju prvú lyžovačku? Toto sú 4 veci, na ktoré by ste sa mali pripraviť

Written by

Ešte ste nikdy nelyžovali a chcete si to vyskúšať? Aby to pre vás bola zábava a nie katastrofa, mali by ste sa na to pripraviť. Čím lepšia príprava, tým si to viac užijete. Ak by ste išli rovno do neznáma, nevedeli by ste, čo môžete čakať a zbytočne by ste sa stresovali. Preto majte pred svojou prvou lyžiarskou výpravou na pamäti tieto 4 veci.

Trénujte svoju kondičku

Ak ste niekedy pravidelne behávali alebo cvičili, tak dobre viete, že keď ste potom na nejaký čas prestali, už ste nepodávali taký dobrý výkon a mali ste svalovicu.

Lyžovanie je menšia drina. Dá vám to trochu do tela, a môžete čakať, že ak ste dlhšie nedali svojmu telu zabrať, na druhý deň by vás čakala s veľkou istotou svalovica. Ako by sa vám s ňou asi lyžovali ďalšie dni? S uboleným telom by ste si veľmi lyžovačku nevychutnali.

Mesiac pred samotnou lyžovačkou začnite trochu športovať. Choďte si zacvičiť raz do týždňa alebo aspoň začnite behať 20-30 minút. Určite vám ti prospeje.

Lekcie lyžovania: áno či nie?

Jednoducho povedané, áno, určite na ne choďte, pretože vám poskytnú potrebné základy, aby ste sa nezranili a vedeli ste, čo môžete od lyžovania čakať. Ani plávať ste sa neučili tak, že ste skočili hneď do hlbokej vody. Začali ste postupne. Inštruktor vám tiež poskytne okamžitú spätnú väzbu a podporu.

Ale neberte rady od svojich známych alebo skúsenejších členov rodiny, pretože by s vami mohli stratiť trpezlivosť a pokazili by ste si dovolenku. Za tých niekoľko desiatok ušetrených eur za inštruktora vám to nestojí.

Ochrana pred slnečným žiarením

Ochrana pred slnkom nemá svoje miesto len v lete. Platí to aj v zime na horách, najmä vo vyšších polohách. Prečo? Pretože odraz slnečných lúčov od snehu môže ich silu až zdvojnásobiť. Stačí nemať slnečné okuliare a uvidíte, ako vás to oslepí. Vplyv to má takisto aj na vašu pokožku. Hlavne odhalené časti.

Preto by ste mali približne 20 minút pred samotným lyžovaním natrieť všetky časti svojho tela, ktorú budete mať na svahu odhalené. Využite ochranný faktor SPF 30 a vyššie.

Vyberte si vhodné lyžiarske stredisko

Stredísk máte na výber veľmi veľa, ale to neznamená, že všetky pre vás budú vhodné. Na začiatok je dobré zvoliť si také, ktoré má svahy pre začiatočníkov aj pokročilých a je blízko vášho hotela alebo ubytovania. Ideálne s inštruktormi, ktorí sa vám budú môcť venovať a naučiť vás všetko potrebné, aby ste svoju prvú lyžovačku zvládli na výbornú.

Vyskúšať môžete napríklad stredisko Ski Tále, ktoré je vhodné pre všetky typy lyžiarov, od začiatočníkov, po pokročilých. Na skok máte hotel Partizán, ktorý vám poskytne skvelé a pohodlné ubytovanie v Tatrách.

Viac na www.partizan.sk

Article Categories:
Ako na to