aug 22, 2018
1064 Views
Komentáre vypnuté na Dohoda o pracovnej činnosti – toto by ste mali vedieť

Dohoda o pracovnej činnosti – toto by ste mali vedieť

Written by

Chystáte sa vykonávať prácu na dohodu o pracovnej činnosti? Rozhodne v tom nie ste sami, jedná sa o veľmi častý typ pracovného pomeru. Pozrite sa, čo by ste o práci na dohodu o pracovnej činnosti mali vedieť!

Leto je obdobím, kedy veľa študentov zarába peniaze na rôznych brigádach. Brigády a iné typy letných zárobkov sú často vykonávané na dohodu o pracovnej činnosti. Na začiatok treba uviesť, že dohodu o pracovnej činnosti môže uzatvoriť hocikto, či už ste študent alebo mamička na materskej, ktorá si chce privyrobiť. Druhou základnou vecou, ktorú si treba uvedomiť, je skutočnosť, že napriek zavádzajúcemu názvu tohto pomeru, ktorý by mohol značiť, že na vykonávanie takejto práce stačí ústna dohoda, musí byť dohoda o pracovnej činnosti v písomnej forme. Na takúto prácu tak musí byť uzatváraná pracovná zmluva, ktorá musí obsahovať základné informácie ako druh práce, odmenu za vykonanú prácu a obdobie, na ktoré je zmluva uzatváraná.

Obmedzený počet odpracovaných hodín

Na základe dohody o pracovnej činnosti môžete vykonávať rôznu prácu, akurát v obmedzenom rozsahu. Maximálny týždenný počet odpracovaných hodín je 10, s tým, že dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára maximálne na 12 mesiacov. Po tejto dobe môže byť spísaná nová dohoda. Dôležitá je aj informácia o mzde, minimálna hodinová mzda na rok 2018 je 2,75 eura. Treba však myslieť na to, že dohoda o vykonaní práce nemá rovnaké podmienky ako napríklad dohoda o brigádnickej práci študenta, s ktorou sa tiež často stretávame, v prípade ktorej je napríklad maximálny počet odpracovaných hodín do týždňa až 20. To je základ toho, čo by ste o dohode o pracovnej činnosti mali vedieť. Vedzte však, že právo a zmluvy patriace k jednotlivým pracovným pomerom môžu byť pre bežného človeka náročné na porozumenie, preto je tu pomôcka – portál eKariera.sk. Tu nájdete magazín, v ktorom sa dozviete veľa zaujímavých a potrebných informácií a rád o kariére a pracovnom živote, ale aj mnoho iného. Nestrácajte sa v pracovnom živote, navštívte portál eKariera.sk aj vy!

Article Categories:
Ako na to