okt 4, 2017
1518 Views
Komentáre vypnuté na Diáre a kalendáre pre váš pracovný deň aj voľný čas

Diáre a kalendáre pre váš pracovný deň aj voľný čas

Written by

Pomaly ale iste sa nám blíži koniec roka a tak je práve teraz ten správny čas začať premýšľať nad obstaraním si nového diára a kalendára. Tie staré už budú za chvíľku minulosťou a vám už možno teraz treba zapisovať si udalosti, ktoré vás čakajú v nasledujúcom roku. Poďme teda spoločne vybrať diár aj kalendár presne vám na mieru.

Dve kúzelné slová

Time managment alebo tiež manažment času či časový manažment. To všetko sú výrazy pre disciplínu, ktorá sa zaoberá riedeným ľudskej činnosti z hľadiska času. Najčastejšie aplikujeme tento druh manažmentu priamo na sebe. Nie vždy sa nám to však darí dobre. Veľmi často padáme do stresov a zlej nálady preto, že nič nestíhame. Pritom hlavný problém nemusí byť v tom, že by sme mali až taký nezvládnuteľný počet úkolov, ale že si ich nevieme dobre naplánovať.

Ak sa chcete naučiť hospodáriť s časom, mali by ste vedieť, čo je základom v riadení času. Sú to ciele a priority. Inak povedané, aby ste vôbec mohli zvládnuť váš čas, je potreba si určiť vaše ciele a priority. Len vďaka tomu sa nestanete otrokmi sebou sama.

Veľmi často nezvládame aj preto, že nás od týchto cieľov a priorít odvádzajú tzv. požierači času. Môžu to byť telefón, internet, neočakávaný návštevníci atď. Odsuňte týchto požieračov časov až za činnosti, ktoré vás majú doviesť k vašim cieľom a za vaše priority. S tým vám pomôžu diáre a kalendáre.

Osobný pomocník

Vašim osobným a súkromným pomocníkom v oblasti časového manažmentu je diár. Nie je v ľudských silách, aby si človek zapamätal všetky schôdzky, úkoly a termíny, ktoré ho čakajú. Tím skorej v prípade, kedy plánuje na dlhú dobu dopredu.

Diárov môže mať naozaj obrovské množstvo podôb. Vie byť denný, týždenný, bezdátový, poznámkový, vreckový, školský, môže byť vyrobený z rôznych materiálov, v rôznych farbách a v rôznych farebných prevedeniach. Záleží len na vašich potrebách a vkusu, aký si vyberiete.

Ak máte deň naozaj plný schôdzok a potrebujete plánovať na presný čas, určite je práve pre vás vhodný denný diár. Ten umožňuje vpísať si schôdzku alebo úkol do presnej hodiny. Naopak ak máte cez deň menej úkolov a uvažujete skôr v týždennom horizonte, určite vám bude vyhovovať týždenný diár.

Vedeli ste, že si môžete nechať vyrobiť diár na mieru? Ak máte špecifické požiadavky, špecifický vkus, alebo si potrpíte na kvalitnú ručnú prácu, je to to pravé priamo pre vás.

Kalendáre domov aj do kancelárie

Čo sa platí o rozmanitosti a výberu v prípade diárov, platí dvojnásobne o kalendároch. Kalendáre môžu byť nástenné, stolové, týždenné, trojmesačné, dokonca aj ročné (tzv. plánovacia ročná mapa), môžu byť opatrené posuvným okienkom, ktoré vám prehľadne označuje dnešný dátum atď.

Pokiaľ ide o motívy, sú kalendáre naozaj studnicou nápadov. Nie je ani v ľudských silách vymenovať aké všetky obrázky môžu kalendáre doplňovať. Či už ide o zvieratká, mestá, športovcov, prírodu atď.
Populárne sú tiež stolné kalendáre, ktoré obsahujú rôzne užitočné informácie. Môžu to byť recepty, druhy bylín či napr. historické míľniky. Kalendáre je samozrejme vhodné umiestniť tam, kde sú okamžite po ruke a kde na nich dobre vidíme.

Nemusíte mať hlavu ako balón a pamätať si všetky vaše povinnosti. Spoľahnite sa radšej na diár a kalendár. Stanovte si svoje ciele a priority a vpíšte si ich do kalendára či diára. Ak sa budete presne držať svojho plánu, určite sa vám ich podarí naplniť a dosiahnuť.

Article Categories:
Ako na to