feb 23, 2017
1310 Views
Komentáre vypnuté na Dane a manželia: Na čo si dať pozor

Dane a manželia: Na čo si dať pozor

Written by

Posledný riadny termín podania daňového priznania za rok 2016 sa blíži. Ak žijete v manželstve, za istých podmienok potrebujete brať do úvahy aj nezdaniteľnú časť na svojho partnera. V súvislosti s ňou je dobré vedieť, čo sa považuje za vlastný príjem manžela alebo manželky.

Základné výpočty

Pri základe dane do výšky 50 235,63 eur je nezdaniteľná časť na manželku alebo manžela vyššia ako nula a jej výpočet sa odvíja od samotného základu dane. Do 35 022,31 eur nezdaniteľnú časť na manželku vypočítate tak, že jej príjem odrátate od sumy 3 803,33. Ak základ dane prevyšuje 35 022,31 eur, nezdaniteľná čiastka na manželku alebo manžela sa ráta podľa vzorca: 12 558,906 – (základ dane : 4) – príjem partnera. Ak sa rozhodnete pre online daňové priznanie, týmito výpočtami sa vôbec nemusíte zaťažovať, pretože webová aplikácia ich urobí za vás.

Vlastný príjem manžela/manželky

Pri určovaní nezdaniteľnej časti základu dane na manželského partnera je dôležité vedieť, čo patrí a čo nepatrí do ich vlastného príjmu. Do vlastného príjmu manžela alebo manželky sa započítava akýkoľvek príjem, a to aj vtedy, keď je oslobodený od dane z príjmov. Myslia sa tým aj  dávky pri práceneschopnosti, materské dávky v nezamestnanosti, úroky z úsporných vkladov, príjmy zo živnosti, prijaté dotácie na podnikanie, starobný či invalidný dôchodok, peňažný príspevok na opatrovanie, doktorandské štipendium, cestovné náhrady a podobne.

S čím nerátať

Do vlastného príjmu manžela alebo manželky sa nezapočítava daňový bonus, zamestnanecká prémia, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štipendium pre študenta pri sústavnej príprave na povolanie a štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa a na starostlivosť o dieťa, príspevok rodičom, ktorým sa narodili tri alebo viacero detí naraz, rodičovský príspevok, prídavky na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, vianočný príspevok, príplatok k dôchodku politickým väzňom, príspevok športovému reprezentantovi, príspevok na pohreb). Aby sa vám z toho všetkého nezakrútila hlava, zverte svoje daňové priznanie do rúk účtovníka alebo webovej aplikácie, ktorá myslí na každý detail. Online daňové priznanie tak máte vyplnené za pár minút a so stopercentnou istotou správnosti. Stačí, ak postupne odpoviete na zrozumiteľné otázky, ktoré vám aplikácia položí.

Article Categories:
Ako na to