sep 28, 2016
1363 Views
Komentáre vypnuté na Čo ste nevedeli o slávnych destilátoch

Čo ste nevedeli o slávnych destilátoch

Written by

Radi spoznávate svet prostredníctvom chuťových buniek? Tak potom určite oceníte nasledujúci prehľad typických nápojov, ktoré krajinu svojho pôvodu preslávili po celom svete. Keď ich budete pri najbližšej príležitosti ochutnávať, spomeňte si, že…

Kráčajúci Johnnie

Škótsko má mnoho nezameniteľných symbolov. Z prírodných krás je to Škótska vysočina, neopakovateľné sú škótske kilty a chuťovo tiež práva škótska whisky. Tou najpredávanejšou je značka Johnnie Walker. Ročne sa vo viac ako 200 krajinách sveta predá cez 150 miliónov fliaš tohto nápoja. Na trh ho uviedol v roku 1867 Alexander Walker, ktorý vzťah k whiskey zdedil po svojom otcovi Johnovi – miešačovi whiskey. Základom miešanej whiskey Johnnie Walker je už viac ako storočie čistá sladová whiskey Cardhu, pochádzajúca z rovnomernej pálenice blízko mesta Aberlour.

Ako je to s tequilou?

Tequila, respektíve jej výroba, je typická pre okolie mexického mesta Tequila v štáte Jalisco. Jej vznik sa pripisoval juhoamerickým indiánom, no ako prví ju v 16. storočí začali pripravovať španielski kolonizátori. Tequila je pomerne silný destilát, vyrába sa z Weberovej modrej agáve a obsahuje cca 40% alkoholu. Mexické zákony dovoľujú vyrábať tequilu len v piatich oblastiach – v štáte Jalisco a v niektorých oblastiach štátov Michoacán, Nayarit, Tamaulipas a Guanajuanto. V Mexiku sa tequila podáva so soľou a citrónom. Soľ zabraňuje odvodneniu a citrón, obsahujúci purin, zase napomáha rýchlejšiemu odbúraniu alkoholu v tele.

Gin vo fľaši

Dnes už medzinárodne známy nápoj má pôvod v Holandsku. V roku 1650 ho náhodou vynašiel profesor medicíny Franciscus Sylvius. Prečo náhodou? Profesor totiž pôvodne zamýšľal vytvoriť prípravok na liečbu obličkových kameňov. Zmiešal teda obilný destilát a olej z borievkových bobúľ – dve ingrediencie so silnými močopudnými vlastnosťami. Liek však tak zachutil anglickým vojakom, že ho priviezli do Londýna, kde sa z neho stal hit a národný nápoj. Pravda, s pozmenenou výrobou, receptúrou aj názvom – London dry gin.

Article Categories:
Ako na to