okt 4, 2016
1527 Views
Komentáre vypnuté na Bolí vás pri práci na PC celé telo? Zaobstarajte si ergonomickú stoličku

Bolí vás pri práci na PC celé telo? Zaobstarajte si ergonomickú stoličku

Written by

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí pracujú či trávia celé hodiny za počítačom? Sedenie na kancelárskej stoličke pri písaní na klávesnici je veľmi neprirodzená poloha, ktorá skôr či neskôr spôsobuje bolesti chrbta, hlavy, končatín. Ak nebudete dodržovať určité pravidlá, napr. prestávky na pretiahnutie, vhodné usporiadanie pracoviska, občas pracovať postojačky, z občasných problémov sa môže stať nevratné zdravotné postihnutie.

Zaobstaraním si ergonomickej stoličky predchádzate vážnym zdravotným problémom

Najlepšou variantov je zaobstarať si vhodnú ergonomickú stoličku hneď, keď začínate na počítači pracovať. Myslieť na to by mal aj zamestnávateľ, ak chce, aby jeho zamestnanci boli zdraví a plne sústredení na svoju prácu. Sami viete, že keď vás bolí hlava, chrbát, lakeť, tak sa pracuje naozaj ťažko. A ak sa týmto problémom nevenuje pozornosť, môže to skončiť aj operáciou.

Ako tú správnu stoličku vybrať?

Ergonomická stolička by mala vyhovovať konkrétnemu človeku, jeho telesným rozmerom. Preto si musíte zistiť, či sú jednotlivé časti nastaviteľné, hlavne výška sedáka a operadla a hlavne sa zamerať na tieto parametre:

  • Operadlo hlavy je dôležité pre krátky oddych hlavy a hlavne krčnej chrbtice, ktorá hlavu nesie.
  • Nastaviteľná opera chrbta je najdôležitejšou súčasťou kancelárskej stoličky, pretože chrbát trpí najviac, najme bedrová chrbtica.
  • Výškové nastavenie umožňuje nastaviť operadlo chrbta podľa výšky tela užívateľa.
  • Podpery na ruky poskytujú oporu namáhaným rukám, odľahčujú paže, ramena a šiju. Musia byť mäkké, aby nespôsobovali otlaky.
  • Výška sedáka sa musí dať nastaviť podľa potreby navrch a dole, niektoré umožňujú aj posun dopredu či dozadu.
  • Mechanizmus umožňujúci aktívne sedenie (hojdanie), a tým vyšší komfort pri práci.
  • Kolieska pohybujú stoličku do rôznych smerov tak, aby chrbtica pracovníka nemusela vykonávať nebezpečné rotačné pohyby.sk_ti2_ti3

 

Ideálne pre bezpečnú prácu na PC je vybudovanie ergonomického pracoviska.

Ergonomická stolička, na ktorej dlhé hodiny sedíte, je najdôležitejší. Ešte kvalitnejšie pracovisko zaistíte zaobstaraním vhodného stola, ktorý sa dá upraviť tak, aby bol monitor počítača umiestnený vo výške očí, čo uľahčí krčnej chrbtici a oči sa menej namáhajú. Potom už sa nemusíte báť nemocí z povolania a trvalej invalidity, ktorá vzniká práve pri dlhodobej práci na počítači.

 

Article Categories:
Ako na to