apr 2, 2015
8126 Views
Komentáre vypnuté na Ako správne vybrať dvere do interiéru?

Ako správne vybrať dvere do interiéru?

Written by

Pri zariaďovaní interiéru si musíte uvedomiť, že nie každý jeho prvok dokážete jednoducho vymeniť tak ako nábytok. Dvere či zárubne v ňom ostanú desiatky rokov a ich prípadné nahradenie by vás stálo veľa práce, no najmä peňazí. Aj preto je vhodné staviť hneď na začiatku na také interiérové dvere, ktoré budú pre daný priestor čo najvhodnejšie. Ako vybrať dvere do interiéru?

Dvere musia ladiť s podlahou a ostatným zariadením

Asi najzákladnejším parametrom, ktorý vás pri výbere dverí bude zaujímať, je ich dizajnová stránka. Tá závisí najmä od vášho vkusu, no je ju potrebné prispôsobiť aj podlahe či ostatnému plánovanému zariadeniu domácnosti. Dvere musia ladiť najmä s podlahou, a preto sa ich snažte vyberať v rovnakom odtieni, prípadne farbe, ktorá vytvára s podlahou zaujímavý kontrast.  Výrobcovia dverí vám ponúkajú aj rozličné povrchové úpravy, ktoré dverám dodávajú textúru, alebo výrezy kombinované so sklenenými výplňami.

Fóliované či laminátové dvere?

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere dverí je materiál. Jeho voľba je často ovplyvnená finančnými možnosťami, pretože pri kúpe a následnom zariaďovaní interiéru nám na dvere nemusí ostať dostatok financií. Treba si však uvedomiť, že drahšie a kvalitnejšie dvere vám poskytnú vyššiu odolnosť a rovnako aj životnosť. Medzi lacnejšie alternatívy dverí patria napríklad fóliované dvere. Na základnú vnútornú výplň týchto dverí sú nalepované rozličné povrchové fólie, ktoré umožňujú mnohé farebné, ale aj štruktúrne variácie. Drahšou, no odolnejšou verziou interiérových dverí sú zas laminátové dvere. Tie sú vhodné najmä do priestorov, kde sa budú dvere otvárať frekventovanejšie či do domácností s malými deťmi. Ak prerábate svoje bývanie, laminátové dvere je na rozdiel od fóliovaných možné umiestniť aj do pôvodných kovových zárubní.

Nepodceňujte kovanie

Súčasťou dverí je aj kovanie, ktoré zabezpečuje celkovú manipuláciu. Stavte preto na odolné závesy a kľučky, ktoré nebude potrebné vymieňať po celé desaťročia. Pri kľučkách sa zamerajte aj na ich odtieň a dizajn. Ak je váš interiér zariadený v moderných farbách ako biela, sivá či čierna, určite neurobte tú chybu, že na interiérové dvere umiestnite zlaté kľučky. Tie sa hodia skôr do priestorov zariadených prírodným drevom.

Article Categories:
Ako na dom a zahradu