sep 4, 2018
5085 Views
Komentáre vypnuté na Ako na kyslú kapustu?

Ako na kyslú kapustu?

Written by

Ako hovorí klasik. Sud na kapustu je najväčší marketingový podvod od čias filmu Nekonečný príbeh 🙂 Čisto technicky sa totiž vôbec nejedná o sudy. Sud je drevená alebo plechová nádoba na uskladňovanie tekutín. Ak to má široký otvor je to kaďa.

V prípade modedného suda na kapustu sa teda jedná o keramickú (kameninovú) kaďu. Dubový sud na kapustu sme mohli naposledy vidieť vo filme o Pachovi. Ale nechajme hnidopišstvo a pozrime sa sudu na kapustu na zúbok.

V časoch, keď sa celé Slovensko severne od vzdušnej čiary čiary Trenčín – Prešov živilo celú zimu kapustou a zemiakmi, boli nevyhnutnosťou veľké sudy na kapustu s objemom v stovkách litrov. A každá rodina ich mala niekoľko. Keďže dnes už málokto žije na tejto diéte a kvasená kapusta je skôr občasná príloha a spestrenie stravy, aj vyrábané súdky sú podstatne menšie.

V obchodoch sú k dispozícii keramické sudy na kapustu od objemu 5 litrov a končia pri 40 litroch. Je tiež možné vybrať si klasický tvar alebo mierne rustikálnejší tvar s väčším otvorom, ktorý zjednodušuje tlačenie kapusty – a samozrejme aj jej vyberanie.

Je vôbec potrebné vyrábať pre také množstvo vlastnú kyslú (kvasenú) kapustu. Ak kapustu máte radi a ochutnali ste niektoré presolené výrobky, ktoré sa chcú nazývať prílohou k mäsu, tak viete, prečo hovoríme o vlastnej výrobe.

Tá, ostatne nie je zložitá. Nasekanú kapustu odvážime a tlačíme do suda. Presýpame soľou. Presolená kapusta nie je dobrá, ale dobré nie je ani menšie množstvo soli ako 20 g na kilo kapusty. Ak šetríme soľou, dopracujeme sa k mäkkej kapuste a to nechceme.

Nasolená kapusta začne v sude púšťať šťavu. To je mierka na naše tlačenie. Ak je všetka kapusta zaliata v šťave, tlačíme dobre. Ak necháme vyčnievať kapustu nad hladinu, nebude v nej prebiehať anaeróbne kvasenie ale obyčajné aeróbne hnitie. Takže natlačiť, vložiť doštičky, ťažítka, kameň… Všetko, len aby sme udržali kapustu pod hladinou.

Potom založiť a zaliať vrchnák a čakať 4-5 týždňov pri teplote do 20 °C – izbová teplota je veľa, pod 10 °C tiež nie je nič moc. O ukončení kvasenia nás bude informovať vrchnák, ktorý prestane nadskakovať.

Dobrú chuť!

Article Categories:
Ako na to