mar 31, 2022
455 Views
Komentáre vypnuté na Ako na domácu liečbu proti prechladnutiu?

Ako na domácu liečbu proti prechladnutiu?

Written by

Hoci na prechladnutie neexistuje jeden univerzálny liek, ktorý vás zbaví všetkých problémov, môžete sa riadiť niekoľkými overenými krokmi, aby ste urýchlili proces zotavenia a cítili sa lepšie. Ako doma bojovať proti prechladnutiu? Vyskúšajte niekoľko odporúčaných tipov.

Oddych nie je zbytočný, nepodceňujte ho

Aj bežné vírusové ochorenie môže byť pomerne zákerné. Hoci proti vírusom existujú antivirotiká, vo všeobecnosti nemajú dostatočnú účinnosť ako antibiotiká, využívané pri bakteriálnych ochoreniach. Aj z tohto dôvodu sa väčšina ľudí obracia na klasické domáce liečby, ktoré majú viacero podôb. Aby telo mohlo bojovať s infekciou, potrebuje odpočinok. Prvé dni oddychu nemusíte pociťovať výraznú zmenu, avšak neznamená to, že by ste s tým mali prestať. Námaha len nahráva do karát vírusom – tie tak v tele zotrvajú dlhšie. Aj keď stereotyp nie je pre každého, pri prechladnutí si doprajte minimálne týždeň oddychu, aby ste podporili svoj imunitný systém.

Ako je to s užívaním vitamínov?

Vitamíny dostanete do tela buď konzumáciou špecifických potravín (citrusové plody, paprika, zelená listová zelenina), alebo užívaním výživových doplnkov. U chorých ľudí sa zväčša prejavuje nechuť do jedla a preto môže byť ťažšie, nájsť už len odhodlanie k zjedeniu niekoľkých kúskov ovocia, alebo zeleniny. Skúste užívať C vitamínové doplnky, alebo iné multivitamínové verzie – sady rozličných vitamínov ponúka napríklad Alza.

A čo zinok? Zinok vie do určitej miery skrátiť dĺžku prechladnutia, ak sa užije do jedného dňa od začiatku príznakov. Na mieste je však konzultácia s obvodným lekárom, pretože zinok sa niekedy vzájomne ovplyvňuje s inými liekmi. Ani v tomto prípade netreba zabúdať na to, že vitamíny sú len „pomocníci“ pri boji s vírusom. Ich nadmerná konzumácia spôsobuje hypervitaminózu, kedy sa vitamíny neprimerane nahromadia v organizme. Užívajte ich preto podľa pokynov v príbalovom letáčiku.

Ďalšie tradičné, ale účinné spôsoby domácej liečby

Dostatočná hydratácia je dôležitá aj za normálnych okolností, no pri prechladnutí je ešte viac významnejšia. Najideálnejšie je pitie čistej vody, ale primeranou dávkou čistej ovocnej šťavy tiež nič nepokazíte. Vyhýbajte sa ochuteným malinovkám a alkoholu – tie vo všeobecnosti vysušujú. Vedeli ste, že nadmerné pitie nápojov s kofeínom môže vysušovať nosové dutiny? Preto buďte opatrní aj s pitím kávy.

  • Kloktanie slanej vody škodí vírusom a upokojuje hrdlo – proces opakujte pravidelne, aby ste sa dočkali žiadaných účinkov (min. 3 krát denne)
  • Teplé polievky a nápoje s medom uvoľňujú hlieny a pomáhajú zotavovať organizmus
  • Inhalujte trochu pary z horúcich tekutín, alebo využívajte zvlhčovač vzduchu, aby ste zabránili vysychaniu pier a nosových dutín
Article Tags:
Article Categories:
Ako na zdravie a krásu