mar 31, 2022
426 Views
Komentáre vypnuté na Ako správne používať autosedačku

Ako správne používať autosedačku

Written by

Autosedačka je jedným z najdôležitejších nákupov, ktoré pre svoje dieťa urobíte, takže si dajte čas na výber tej správnej pre vašu rodinu a auto.

Pre rodiča je dôležité, aby ste vybrali autosedačku, ktorá sadne vášmu dieťaťu, ale ktorá sa zmestí aj do vášho auta. Autosedačky poskytujú najlepšiu ochranu, keď sú a aj vaše dieťa bezchybne umiestnené a zaistené.

Smerovanie dozadu je lepšie – Na 100%

Ak je vaše dieťa dostatočne malé na to, aby ste ho mohli umiestniť do autosedačky chrbtom v smere jazdy, urobte tak – či už má 18 mesiacov alebo 48 mesiacov. Odborníci všade odporúčajú, aby rodičia držali deti otočené proti smeru jazdy tak dlho, ako je to možné. Nikdy ich neotáčajte dopredu pred vekom 2 roky, a ak máte predškoláka, ktorý je stále otočený proti smeru jazdy, berte to ako bonus.

Drahšie autosedačky nie sú bezpečnejšie.

Všetky autosedačky predávané po svete musia spĺňať rovnaké normy Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky. Čo to znamená? Najbezpečnejšia sedačka je tá, ktorá sa hodí do vozidla a pre dieťa, a tiež je nainštalovaná a používaná správne.

Autosedačka znižuje riziko úmrtia vášho dieťaťa až o 71 % a znižuje potrebu hospitalizácie o 69 %.

Pri rýchlosti 40 km za hodinu je úder do hlavy vášho nepripútaného dieťaťa, ktoré sa dotkne akejkoľvek časti auta, rovnaký ako jeho pád zo 6 metrov výšky (balkón na druhom poschodí) na betón.

Každý rok sú pri autonehodách zabité alebo zranené tisíce malých detí. Správne používanie autosedačiek pomáha udržať deti v bezpečí. Ale keďže je na trhu toľko rôznych sedadiel, mnohí rodičia považujú výber za vyčerpávajúci. Cena a bezpečnosť nie vždy idú ruka v ruke, hlavne ak je sedačka umiestnená chybne.

Nesprávna inštalácia autosedačky alebo pripútanie dieťaťa

Pred inštaláciou autosedačky si prečítajte pokyny výrobcu a časť o autosedačkách v príručke vozidla. Uistite sa, že sedadlo je pevne zaistené – umožňuje maximálne 2,5 centimetra pohybu zo strany na stranu alebo spredu dozadu.

Odstráňte ťažké vrchné oblečenie vášho dieťaťa

Objemné vrchné oblečenie a prikrývky môžu zabrániť tomu, aby popruhy postroja tesne prichytili vaše dieťa. Zapnite postroj, a potom na dieťa položte bundu alebo prikrývku, aby bolo v teple.

Pri používaní second-hand autosedačky buďte opatrní

Ak viete, že došlo k havárii sedadla, nepoužívajte ho. Môže byť poškodené spôsobom, ktorý nevidíte. Nepoužívajte sedačku, ktorej chýbajú diely alebo jej chýba dátum výroby a číslo modelu. Ak nie je k dispozícii návod na použitie, sedadlo radšej nepoužívajte. Ak máte akékoľvek pochybnosti o histórii sedačky, alebo ak má praskliny, či iné známky opotrebovania, vyhnite sa jej kúpe.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to