mar 30, 2022
359 Views
Komentáre vypnuté na Ako vybrať kalové čerpadlo?

Ako vybrať kalové čerpadlo?

Written by

Kalové čerpadlo je veľmi užitočný pomocník v situáciách, keď je potrebné odčerpať silne znečistenú vodu, prípadne splašky z vytopeného suterénu alebo garáže. Tento typ čerpadla by si mali zadovážiť ľudia žijúci v lokalitách, kde hrozia povodne. Asi nemusíme vysvetľovať, aké materiálne škody dokážu záplavy spôsobiť.

Domáce i profesionálne použitie

V prípade, že sa váš dom nachádza v blízkosti potoka a viete, že v minulosti tam dochádzalo k záplavám, kalové čerpadlo určite nie je zbytočnosť. Boli by sme radi, keby k takýmto katastrofám nedošlo a kalové čerpadlo by sa nemuselo použiť, no lepšie je byť pripravený ako prekvapený. Okrem toho sa nemusí použiť len počas krízových situácií. Ak máte na záhrade rybník alebo bazén, ktorý potrebujete vyčistiť, tak kalové čerpadlo je nevyhnutnosť.

Ľudia pracujúci v stavebnom, poľnohospodárskom, rudnom a banskom priemysle s kalovým čerpadlom pracujú takmer na dennej báze, keď je nutné odsať vodu z výkopových jám, kanálov, šácht alebo nádrží s usadeninami pevných látok. Na tieto účely sa používa profesionálne (drenážne) kalové čerpadlo. Vráťme sa však späť k domácemu používaniu kalového čerpadla. Viete, ako vybrať to správne?

Povrchové alebo ponorné kalové čerpadlo?

Pred kúpou čerpadla sa zamyslite nad spôsobom využitia. Vo všeobecnosti sa kalové čerpadlá rozdeľujú do dvoch základných kategórií – povrchové a ponorné.

Povrchové čerpadlo slúži na prevádzku v suchom prostredí, to znamená, že sa musí umiestniť nad hladinu vody, ktorú sa chystáte odčerpať. Teraz ste sa možno opýtali: „Ale ako vysaje vodu, keď pracuje len na súši?” Podstatným parametrom povrchového čerpadla je maximálna sacia hĺbka, ktorá určuje, do akej hĺbky sa dostane. Bežne sa na trhu stretnete s hĺbkou 8 metrov.

Ponorné čerpadlá fungujú opačne. Sú navrhnuté tak, aby mohli byť ponorené až na úplné dno žumpy alebo výkopu. Na rozdiel od povrchových čerpadiel, v tomto prípade maximálna sacia hĺbka nehrá žiadnu rolu. Keďže ponorné čerpadlo sa používa pod hladinou a vodu čerpá nad seba, dôležitá je maximálna ponorná hĺbka.

Ďalšie vlastnosti

Keď už budete mať jasno v tom, aký typ čerpadla potrebujete, zamerajte sa na ďalší parameter – maximálny výtlak. Tento údaj určuje maximálnu výšku, do ktorej je čerpadlo schopné vytlačiť nasatú vodu. U kalových čerpadiel je to okolo 15 – 25 metrov.

Ďalej je nutné poznať maximálny prietok, ktorý sa udáva v litroch za minútu. Vďaka tomuto údaju vieme približne zistiť, koľko litrov vody za minútu je čerpadlo schopné odsať. Každý zodpovedný predajca by mal ku svojim produktom priložiť výkonnostnú krivku, na ktorej môžete vidieť, aký prietok môžete očakávať pri určitej výške.

Ako veľmi znečistenú vodu môžete odčerpať?

To zistíte, keď sa pozriete na parameter priechodnosť obežného kola (aké veľké častice dokáže čerpadlo prečerpať). V popisoch jednotlivých čerpadiel sa dozviete, či je čerpadlo určené na odsatie mierne zakalenej odpadovej vody, alebo si poradí aj s pieskom, kamienkami, trieskami a inými pevnými čiastočkami.

Elektrické alebo benzínové?

Jednoducho povedané, benzínové čerpadlo využijete tam, kde je sťažený alebo žiadny prístup k elektrickej energii. Ak to nie je váš prípad, jasnou voľbou je čerpadlo na elektrický pohon!

Ponuku kvalitných čerpadiel si môžete pozrieť na stránke eshop.belumi.sk.

 

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to