mar 30, 2022
341 Views
Komentáre vypnuté na Starostlivosť o obliečky: Za tieto rady sa vám bielizeň poďakuje!

Starostlivosť o obliečky: Za tieto rady sa vám bielizeň poďakuje!

Written by

V posteli strávime až tretinu života. Aj preto by pravidelná výmena a starostlivosť o posteľnú bielizeň mali vo vašom živote zohrávať dôležitú úlohu. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Kvalita a čistota lôžka má obrovský vplyv na plnohodnotný spánok detí i dospelých. V posteli sa hromadia roztoče, vlasy, odumreté kožné bunky alebo lupiny. Pravidelnou výmenou a správnym praním zamedzíte ich množeniu a znečisteniu posteľnej bielizne. Podľa odborníkov je ideálne meniť obliečky raz za týždeň, chorí by ich mali prezliekať raz za tri dni. Pokiaľ vás netrápi alergia, môžete posteľnú bielizeň vymeniť raz za 14 dní. Spolu s obliečkami je nutné meniť aj prestieradlo, najlepšie raz za týždeň, maximálne však za 14 dní.

Ako na čisté obliečky?

Posteľnú bielizeň každé ráno vyvetrajte, nie je dobré posteľ ustieľať hneď, dochádza vtedy k vytvoreniu teplého a vlhkého prostredia vo vnútri prikrývky, ktoré roztoče zbožňujú. V teplých mesiacoch je vhodné nechať lôžkoviny na priamom slnku, v chladnejších zas na mraze. Chcete, aby boli vaše obliečky stále plné farieb? Pre zachovanie kvality textílií a stálosť farieb je dobré prať obliečky i prestieradlá podľa návodu.

Každý materiál vyžaduje iný prístup

Pred prvým použitím sa odporúča vyprať obliečky pri teplote 40 ° Celzia. Vhodné je používať najmä materiály, ktoré zvládnu aj teplotu 60 ° Celzia. Posteľnú bielizeň perte v kvalitnom pracom prášku alebo géle, dôležité je používať prostriedok pre konkrétny materiál a farbu – to je cesta k jasným farbám a hebkosti materiálu. Vždy je lepšie staviť na prostriedok na farebné pranie ako na ten určený pre bielu bielizeň. Druhý spomínaný typ spôsobuje blednutie farieb. Nezabúdajte ani na žehlenie, ktoré má nielen estetický význam, tiež napomáha k hygienickej čistote vašich obliečok a inej bielizne. Pokiaľ si stále nie ste istí, ako sa starať o vaše obliečky, riaďte sa symbolmi pre správne pranie a údržbu.

Zdroj obrázka: pixabay.com

 

 

Article Categories:
Ako na domácnosť · Ako na to