mar 30, 2022
410 Views
Komentáre vypnuté na Prečo by ste mali sterilizovať vašu mačku?

Prečo by ste mali sterilizovať vašu mačku?

Written by

Pohlavná dospelosť mačiek sa definuje približne vo veku štyroch mesiacov, kedy začínajú byť schopné rozmnožovania a reprodukcie. Sterilizácia domáceho zvieratka je vo všeobecnosti dôležitá, u mačiek obzvlášť. Nielen, že zabránite navyšovaniu počtu mačiatok, ktoré nie sú vždy v domácnosti želané a musia hľadať nový domov, ale znížite nežiadúce riziká, spojené so zdravím mačičky. Ako to so sterilizáciou u mačiek, a kastráciou u kocúrov?

Dôvody pre sterilizáciu mačky

Každoročne prichádza na svet obrovské množstvo mačiatok, ktorých „osud“ zväčša nekončí veľmi šťastne. Je nepravdepodobné, že pre všetky sa nájde domov a tak väčšinou končia vyhodené vo voľnej prírode, kde sa o seba ešte nedokážu postarať. Vďaka sterilizácií pomôžete ku kontrole populácie. Mačky totiž dokážu mať v niektorých prípadoch aj tri vrhy za rok, pričom nie je neobvyklé, ak sa v jednom vrhu nachádza aj 5 – 10 mačiatok.

U nesterilizovaných mačiek je vyššia pravdepodobnosť, že budú v neskoršom veku trpieť zdravotnými komplikáciami, spojenými s maternicou. Infekcia maternice, či nádor mliečnej žľazy môže u mačiek končiť smrteľne. Infekčné choroby sú navyše prenosné, napríklad na mačiatka počas pôrodu. Majte na pamäti, že doba hojenia po sterilizácií je u mačiek dlhšia, než u kocúrov. Kocúr sa zo zákroku dokáže spamätať niekedy do jedného dňa, zatiaľ čo u mačiek to môže byť aj týždeň. Doprajte jej intenzívnu starostlivosť, špeciálnu stravu, či doplnky na upokojenie, ktoré nájdete aj na stránke Alza.

Dôvody pre kastráciu kocúra

Majitelia nekastrovaných kocúrov môžu mať skúsenosti s častým túlaním ich domácich miláčikov. Nekastrovaný kocúr je v podstate dobrodruh a značkuje si svoje teritórium po veľkej ploche. Táto skutočnosť môže spôsobiť, že kocúr sa zatúla ďalej než obyčajne a už nemusí nájsť cestu domov. Pri nástupe hárania u neho prevládajú hormóny a tak sa pri slepom utekaní za mačkou môže zraniť, nebodaj vbehnúť pod auto. Kastrácia (rovnako ako u mačiek) pomáha kontrole populácie a znižujú riziko vzniku a prenosu chorôb.

Hoci sa kocúr zotaví z kastrácie skôr ako mačka, aj v tomto prípade je potrebná správna pooperačná starostlivosť. Niekoľko hodín môže byť trochu ospalý, ale na druhý deň je zvyčajne opäť veľmi živý. Niektorí veterinári vás môžu oboznámiť s tým, že kocúr sa stáva po kastrácií viac prítulným a maznavejším. Zaobstarajte stravu určenú pre kastrované mačky a zredukujte počet kŕmení – sterilizované mačky majú tendenciu k vzniku nadváhy.

Article Categories:
Ako na to