aug 22, 2016
1483 Views
Komentáre vypnuté na Ako jazdiť na snehu, aby ste bezpečne prišli do cieľa

Ako jazdiť na snehu, aby ste bezpečne prišli do cieľa

Written by

Niektoré tipy ktoré spomenieme sú všeobecnými zásadami bezpečnej jazdy. Pri jazde na snehu sú však obzvlášť dôležité, keďže je to celkom iná situácia než jazda na suchu. Základný rozdiel je v priľnavosti pneumatík na vozovku, ktorá je výrazne nižšia. Do krízovej situácie sa tak môžete dostať veľmi ľahko, pri nesprávnom zaobchádzaní s autom.

Základná dôležitá vec je držať volant obidvoma rukami v polohe trištvrte na tri. To dáva vodičovi dobrú rovnováhu medzi pohybmi volantom doľava a doprava. Pri akomkoľvek inom držaní volantu nemá vodič taký cit s autom, a ak by sa zadná náprava dostala do šmyku, nechytí ho, lebo kontra nebude správna. Na snehu vám uletí zadok ľahko aj keď máte predokolku ako Opel Corsa či Opel Zafira. Aby sa to nestalo, prejazdy zákruty musia byť v primeranej rýchlosti, ešte pred zákrutou si pribrzdite, aby ste brzdili do rovných kolies. Vtedy auto brzdí najlepšie.

Ďalšie odporúčanie je tzv. dusenie motora. To znamená, vždy mať o jeden rýchlostný stupeň viac, akoby by ste mali v lete. Prečo? Motor v nižších otáčkach nemá taký výkon, tým pádom neposiela na pneumatiky veľa sily, a auto je tak lepšie riaditeľné na snehu, a ani sa tak často neaktivuje trakčná kontrola, ktorá krotí výkon motora. Samozrejme nechcete skutočne dusiť motor, na benzínovom motore netočte menej ako 1500 otáčok, a na naftovom nie menej ako 1300.

Na snehu jazdite plynulo, nesmiete nič robiť prudko (pridávať, brzdiť, točiť volantom). Zvlášť ak máte rozmerovo väčšie a ťažšie auto ako napríklad Opel Insignia. Čo sa týka rýchlosti jazdy, na snehu treba ísť menej, opatrnou rýchlosťou, to že maximálna povolená mimo obce je 90 ešte neznamená že tam vždy musíme ísť 90, na zasneženej ceste je to už riziková rýchlosť. Nemenej dôležitá je aj bezpečná vzdialenosť od auta pred vami. Na zasneženej ceste je to 5 sekúnd. Ak sa teda v zime ocitnete v situácii že musíte jazdiť na snehu, dodržiavaním týchto tipov sa dostane bezpečne do cieľa vašej cesty.

 

Article Categories:
Ako na to